Páteční Noční linka: Kdo šetří, má za tři

19. listopad 2024

Jaký má smysl šetřit, když ceny rostou rychleji než úspory? Kolik let musí člověk šetřit, aby si mohl dovolit věc, kterou chce už dnes? Zná někdo skutečně někoho, kdo „ušetřil za tři“? Co je lepší – šetřit, nebo si prostě užívat? Šetřit na horší časy, nebo věřit, že žádné nepřijdou?

Kdy se spoření promění ve sbírání zbytečných věcí? Je šetření ctnost, nebo jen výmluva pro lakotu? Kdy se z praktického spoření stává obsese? Existuje hranice, kdy šetření přestává být rozumné? Jak velké jsou rozdíly mezi „šetřivostí“ a obyčejnou lakotou? Kdo je lepší spořič, muž nebo žena? Kdo šetří a má „za tři“, ale stejně si na to nikdy nesáhne?

„Kdo šetří, má za tři“ – staré přísloví, které slibuje odměnu za rozumné hospodaření. Ale je šetření skutečně tak jednoduché, nebo je to dnes spíše klišé? Téma spoření a finanční disciplíny provází lidstvo odjakživa. Šetřit na horší časy, odložit něco stranou a doufat, že se to jednou zúročí, může být osvědčenou cestou k finanční jistotě, ale také nekonečnou cestou k frustraci. Zatímco někdo vnímá šetření jako projev zodpovědnosti a rozumného plánování, jiní to vidí jako omezení, které stojí pohodlí a zážitky. Navíc s rostoucími cenami a inflací se mnohdy zdá, že šetřit nestačí. Téma je příležitostí k zamyšlení nad tím, kolik stojí úsporná opatření a jestli má člověk nakonec opravdu „za tři“, když se rozhodne šetřit.

Na vaše příběhy se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Honza Macoun.

Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz, případně využijte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.

Bedřich|Šetřit se musí nevíte jaká doba přijde všechno drahý Pan premiér slíbil když vyhraje volby tak budeme mít platy Jako v Německu To je lež stačí mi prasátko a každý den Dávat aspoň 250 Kč nashledanou
Ilona|Dobrý večer, mám jen vzkaz pro pana z patra, 4clenna rodina má máslo na den... Nebo den a půl... Šetříme jak se dá, ale nic se nešetří... Jídlo je strašně drahé... Hezký poslech
Bedřich |Dobrý večer mně říkali že jsem Skrblík na peníze Protože když mně bylo 16 let tak jsem chodil na sběr a ze sběru Jsem dával peníze do knížky 500 potom 800 jak kdy Potom jsem si koupil třeba boty kamarádi říkali to je skrblík že prý já Nezaplatím ani limonádu já mu říkám když máš peníze Koukal neřekl nic nashledanou
Blanka|Dobrý večer,nejdříve se zeptám proč máte napsáno páteční noční linka,když je úterý. Pořekadlo kdo šetř má za tři je jenom pořekadlo. S manželem jsme mělu vše za pújčky,protože za komunistů šetrit nebylo z čeho. Nyní jsme s manželem uz v důchodu a jsme bez půjček a máme co dělat,abychom si ušetřili na welnes a abychom mohli dát něco vnoučatům . Nestěžujeme si. Zdraví Blanka z Přeloučska.
frantisek svaricek| DOBRÝ VEČÉR P.REDAKTORE A POSL.N.L. ŠETŘIT MUSI KAŽDÝ AT VYDĚLÁ HODNĚ NEBO MÁLO.BYLO BY SPRÁVNÉ,ABY LIDÉ VYDĚLALI TOLIK ABY SI MOHLI JEŠTĚ ASPON PĚT TISÍC KORUN ULOŽIT DO BANKY,KAŽDÝ MĚSIC. SAMOZŘEJMĚ KDYŽ ČLOVĚK PODNIKÁ TAK TAM UŽ MUSITE MÍT NA KONTĚ VĚTŠÍ OBNOS PENĚZ,PROTOŽE MÁTE STÁLE NĚJAKÉ MIMOŘÁDNÉ VÝDAJE,A NĚKDY JE TO HODNĚ. STAČI JENOM TO KDYŽ MÁTE DVANÁCT RŮZNÝCH VOZIDÉL,KTERÉ MUSI JÍT NA TECHNICKOU KONTROLU,MUSITE NA NICH ODSTRANIT VŠECHNY ZÁVADY A TO UŽ STOJI NĚJAKÝ PENÍZ.ZDRAVI FRANTIŠEK Z ŽIDLOCHOVIC.
PAVEL ZE ŽIDLOCHOVIC|Dobrý večer Honzo a posluchači, kdo má za tři, šetří, tady neplatí los si setři. V hlavě a mysli, pořád stejná hádka, je lepší hodit to do prasátka. Kdo šetří a nemá stres, má zdravý kořínek, tak tučná konta přeje Spořínek. Já si s penězi nerozumím, tak říkám za mě, kéž by to platilo i na mě. Snad se má finanční situace zpraví záhy, však do té doby zdravím všechny posluchače i Vás pane Honzo z Prahy.
franz|samotné slovo šetřit mi nedává žádný smysl, prostě nechápu a kladu si otázku co to vlastně znamená, mám pocit, že je to tzv zprofanované pojmenování něčeho, co dobrý hospodář nezná, žiji a hospodařím tak, aby výdaje a příjmy byly v relaci, aniž by jsem musel tzv šetřit, holt mám spotřebu takovou, aby mi vždy něco zbylo, aniž by jsem to jakýmkoliv způsobem vůbec měl potřebu řešit, z chaloupky pod lesem v bílých karpatech zdraví opět noční linku pan franz, jsem přece svéprávný člověk, aby jsem věděl na co mám a na co ne a co vlastně pro své " štěstí " potřebuji, holt byl jsem tak vychován a nemám s tím žádný problém, žiji v představě, že mne nesmí nic překvapit.................mám střechu , vlastní, nad hlavou, chléb mám každý den, co si více přát ?
Michal Sedlák z Myšlína|Pořekadlo „kdo šetří, má za tři“ zdá se mi v dnešních podmínkách poněkud nedokončené. Nechť se říká „kdo šetří, má za tři roky oči v slzách“. Tedy ten, kdo šetří jako naše babičky, tj. takzvaně „do štrozoku“. Kdo ale investuje, ten si za ty tři roky může přinejlepším koupit tolik vanilkových rohlíčků jako dnes. A kdo investuje rizikově, buď skončí hůř než ten první, anebo si bude moci dovolit koupit rohlíčků jako pro regiment vojáků... Dnes už vím, že zítra nebudu mít důchod. Proto se musím snažit dnes. Už druhé desetiletí se tak vrhám do akciových vod. I těch rizikových. Například skrze jeden neveřejný fond investuji do akcií malých těžařských společností. Trumpovo vítězství a stagnující americká ekonomika mě poslední týden poslaly o 30 tisíc níž. Už jsem se naučil dočasné ztráty snášet s ledovým klidem. Vím, že za rok budu zase výše, možná o dost výše. Vždycky tomu tak bylo. Kdo se ale na investování do akcií necítí, ten ať investuje do konzervativnějších produktů. Nabídka je široká. Důrazně však nabádám k opatrnosti. Zkušenosti nebo konzultace s prověřenými odborníky jsou nutné. Dobrou noc.
Sylva|Dobrý večer, já už jsem ve svém věku jako děcko...šetřím si padesátikorunky do prasátka ale to prasátko nikdy nebude vykrmené protože pak zase jeho "potravu" na něco potřebuji. Víte co? Celý život vidím že dostávám vše co potřebuji a to z různých stran. I kdybych byla úplně bez peněz hladem nikdy nejsem, naopak. A když potřebuji nějakou věc, jakoby "náhodou" dojdu někam kde ji získám buď neuvěřitelně levně nebo zadarmo. Pamatuji si, když jsem ještě chodila do církve, na kazatele - hosta z Argentiny, který řekl: Když vám někdo pomůže, už se na něho nespoléhejte že vám pomůže i příště, spolehněte se jen na Boha. Tehdy jsem byla v situaci kdy mi to moc pomohlo. A dnes už vím..... Přeji vám hezkou dobrou noc!
bezejmenná|Šetřila jsem si na důchod, znáte to, důchodové připojištění. Když jsem došla k závěru, že je na čase peněz si užít, byla tam už hezky kulatá částka, zrušila jsem ho, jenže jsem si řekla, když mě rodina léta podporuje, dám peníze jim. Mezitím jsem mluvila s kamarádkou. Netušila jsem jak hrozné problémy má, ale má přitom velký talent a chystá se využít ho ve prospěch lidí a pro svůj naplněný život. Nabídla jsem jí tedy polovinu té částky jako půjčku. Klidně bych jí peníze darovala jenže jsem je už rodině slíbila všechny. Snažila se dělat to nejlepší ale "osud" si s ní divně zahrával. Pochopila jsem že nebude schopná peníze mi vrátil a řekla jsem jí že to nevadí, že mi je může dát třeba v příštím životě. Měla jsem s ní dlouhé telefonické rozhovory (přece jen nebydlí "za rohem") a nestačila jsem se divit jak to všechno zvládá. Kurzy, práce špatně placená, hypotéka, dům, staří rodiče kteří už nezvládají ani všechna zvířata kolem. Do toho ne zcela ideální nový vztah, dlouhodobá nemoc...bylo mi jí líto. Pak se odmlčela, telefon mi nebrala, na maily nereagovala. Po létech se přece jen ozvala, prý nekomunikovala s nikým, kvůli vážným problémům které psychicky nezvládala. A pak - zase zmizela. Telefon zní jako by si mě zablokovala a ani nevím jestli vůbec žije. Rozhodla jsem se tedy v sobě že ona mi nic nedluží, jen já rodině. Třeba jí tato energie trošku uvolní?
Fany|Zdravím všechny a protože šetřit jaksi není z čeho, radši šetřím sama sebe. Proto se v důchodu nenadřu a tím pádem nemám z čeho ušetřit. Radši odpočívám a dělám co mě baví. Kdybych nějakým zázrakem získala určitou sumičku navíc, asi bych si koupila krásný zlatý šperk. Já jsem to sice nikdy nenosila, nemám ani prstýnek, nebo řetízek, ale chápete, že?
autor: Honza Macoun

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.