Okresní přebor mezi zoo. Brno se chystá investovat do své zoologické zahrady stovky milionů korun

27. březen 2025 09:45

Největší audioportál na českém internetu

Zvířata africké dědiny v Zoo Brno | Foto: Radek Bortlík, Český rozhlas, Český rozhlas

Zoologická zahrada v Brně je v tristním stavu, do roku 2040 se to změní. Jak? Poslechněte si to

Zoologické zahrady v Česku dosahují extraligové úrovně, ta brněnská je na hraně okresního přeboru. Tak zní jedna věta ze strategie rozvoje Zoo Brno, kterou v úterý 25. března schválili zastupitelé. Ve čtyřicetistránkovém dokumentu se píše, jak rozvíjet zanedbaný areál, aby nejpozději do roku 2040 vzkvétal.

Čtěte také

Strategii zpracovali sami zaměstnanci brněnské zoo. Proč se označují za okresní přebor? Ukazují to třeba na tabulce návštěvnosti i soběstačnosti. Brněnskou zahradu srovnávají s šesti dalšími v krajských městech. Všechny kromě té brněnské v roce 2023 přivítaly přes 300 tisíc návštěvníků, brněnská zoo na tuto hranici nedosáhla. Potřebuje taky největší dotaci na provoz. Zatímco zoo ve Zlíně atakuje 800 tisíc návštěvníků a vydělá si na svůj provoz z 91 %, v Brně zhruba ze 42 %. Lépe jsou na tom i v Ostravě, Plzni, Olomouci, Jihlavě a Liberci. S Prahou se Brno nesrovnává.

Je to kombinace víc faktorů. Poslední nová expozice (výběh pro lvy) vznikla v roce 2017, od té doby zoo lidem nic nového nenabídla. Areál je neudržovaný, stávající expozice je nutné modernizovat, nevyhovují současným standardům. Zaměstnanci nemají dobré podmínky, takže se zoo potýká s velkou fluktuací. A stále nemá asi 30 let slibovaný nový vstup s velkým parkovištěm. Tohle všechno jsou úkoly pro vedení města i pro ředitelku Radanu Dungelovou, která do funkce nastoupila před dvěma lety.

Čtěte také

Její ambicí je do pěti let zvednout návštěvnost zoo o třetinu, tedy ze současných necelých 300 tisíc návštěvníků ročně na alespoň 400 tisíc. Pro srovnání, dosud nejlepší byl pro zoo rok 2019, kdy do ní přišlo 330 tisíc lidí. Napomoct tomu má modernizace současné vstupní brány, přestavba má začít letos. K tomu postavení nového vstupu na druhé straně areálu s parkovištěm, projekt má být letos hotový a do tří let má stavba začít. Jeho součástí bude i stavba nové lávky, která částečně vyřeší problém s tím, že zoo stojí v kopci a pro některé lidi je tak hůř přístupná. Výhledově by na Mniší horu mohla vést i lanovka, ale podle ředitelky Dungelové to teď zrovna není na stole.

Nová zvířata a sázka na medvědy

Potřeba určitě budou i nová zvířata. Zoo sází hlavně na lední medvědy. Rozšíří jim stávající výběh a postaví další místo expozice kamčatských, tedy hnědých medvědů. A nová lední medvíďata si potom chce přivézt z Německa, kam naopak v minulých letech posílala mláďata své medvědice Cory – a dokud medvíďata v Brně žila, skokově rostly počty návštěvníků. Ředitelka chce taky plnonohodnotě obnovit chov levhartů a lachtanů, vzniknout mají taky nové nebo modernizované výběhy paviánů dželad, jelena milu, hrošíka liberijského a voliéra dravců. Všechny investice vyjdou na stovky milionů korun, Brno je bude platit ze svého rozpočtu i z dotací. Ze strategie přímo nevyplývá, že všechny tyto náklady město zaplatí, náměstek primátorky Filip Chvátal z KDU-ČSL ale potvrdil, že s tím takto radní počítají.

autor: Tomáš Kremr

Související