Odežeňte zloděje od vašich dveří

10. květen 2016

Návštěva zloděje nepotěší. Ať už se to týká bytu, domu nebo chalupy. Dá se vloupání předejít? Praktické rady nám v rozhlasové Radioporadně nabídl odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček.

Po čem jdou zloději?

Mobilní telefony, tablety, laptopy, které se dají snadno prodat. Cenným úlovkem jsou osobní doklady. Na černém trhu se dají výhodně zpeněžit. Taková ztráta okradenému dokáže nepříjemně ztrpčit život. Podvodníci si totiž na jména nic netušících obětí berou spotřebitelské půjčky nebo půjčují drahá zařízení.

„Rizika spojená se zneužitím dokladů jsou obrovská. Na vaši občanku se dají půjčit kola, lyže, bruska na parkety apod. a vy to potom zaplatíte,“ varuje Ivan Pavlíček a radí krádež dokladů hlásit okamžitě.

Zamykejte se

Přijdete unavení z práce. Kabát s peněženkou v náprsní kapse pověsíte v předsíni na věšák. Kabelku s mobilem a tašku s notebookem položíte na botník a hned vedle klíče od auta. Ideální kombinace pro zloděje. Sedíte s rodinou v kuchyni u večeře nebo se díváte v obýváku na televizi. Byt není zamčený a všechno, co má hodnotu je na dosah ruky. K otevření dveří stačí jenom plastová karta a ke krádeži pár vteřin. Takový je obvyklý scénář dnešních vloupání.

„Západka se dá snadno a potichu vycvaknout. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že slyšíte nějaký šramot, je už zloděj na ústupu. Ke střetnutí dochází jen výjimečně,“ říká Ivan Pavlíček. Další skupina pachatelů má v oblibě noc. Na nezvanou návštěvu přichází mezi druhou až čtvrtou ranní, kdy je náš spánek nejhlubší.

Zloděj vykradl nejméně 20 domů na Boskovicku

„Lidé na to přijdou až druhý den ráno. Je to pro ně šok. Často pak nemohou spát a bojí se o svou bezpečnost a samozřejmě i soukromí,“ uvádí Ivan Pavlíček. Není výjimkou, že se oběti těchto případů vloupání obracejí později na psychologa nebo na organizace typu Bílý kruh bezpečí. A ještě jedna cesta zloděje láká. V létě často spíme při otevřeném okně, které přímo vybízí k akci. Tady nás ochrání jedině mříž.

Když nejsme doma

Nemá smysl koupit si perfektní bezpečnostní zámek, když si k němu nepořídíte i bezpečnostní dveře lepší kategorie. Pokud bydlíte v přízemí nebo naopak pod střechou, dejte důraz na ochranu i oken a balkonových dveří. „Do posledních pater zloději slézají po žebřících nebo se tam slaňují,“ říká Ivan Pavlíček.

I když máte pocit, že doma nemáte nic cenného, vyplatí se chránit se. Mezi zloděje patří i narkomani, kteří si do vašeho bytu přijdou jenom pro pár stovek na dávku. Když nic nenajdou, zničí vám domov. Vezmou láhve, které najdou v lednici nebo ve skříni, rozbijí je a zašpiní zařízení bytu.

Plzeňští policisté umístili na plzeňské hřbitovy varovné cedule proti zlodějům

Dům a chalupa

U rodinných domů je nevýhoda, že mají více vchodů. Je potřeba chránit všechny včetně garážových vrat, balkonových dveří a oken. „Někde se zloději probourávají i střechou,“ uvádí Ivan Pavlíček. Pokud se chceme skutečně jistit, je na místě elektronická ochrana. Dobré je i zloděje odradit automatický rozsvícením světlem při pohybu kolem domu, kamerami nebo umístěním sirény. Příliš nespoléhejte na psa. Agresor vám ho během několika vteřin dokáže paralyzovat sprejem.

Co se týká chalup a chat, zvažte, jakou hodnotu má váš majetek. Vybavené stavení doporučujeme řádně zabezpečit. Jestli máte chatu na trempování, zkuste na to jít jinak. „Při odjezdu nechte na stole šišku salámu a dvě láhve piva. Zloděj díky tomu třeba nic nezničí a vezme si jenom to, co potřebuje,“ dává netradiční tip Ivan Pavlíček.

autor: PRO
Spustit audio