Ochránci přírody se snaží vrátit do Bílých Karpat téměř vyhynulého motýla jasoně červenookého
Vrátit jasoně červenookého do Bílých Karpat a posílit jeho populaci ve střední Evropě. To je cíl projektu Life Apollo 2020, na kterém spolupracují čeští a slovenští zoologové.
Jasoň červenooký je motýl z čeledi otakárkovitých, který na českém území vyhynul téměř před devadesáti lety. V současné době se vyskytuje pouze v okolí Štramberka na Novojičínsku, kde byla jeho populace obnovena v roce 1986.
Teď by se jasoň mohl díky projektu Life Apollo 2020 vrátit i do Zlínského kraje. Ochránci přírody vyrazili na Slovensko, odkud si do chovné stanice v Blatničce na Hodonínsku převezli dva jedince. Pokud se je podaří spářit, mohli by už v příštím roce vypustit desítky jejich potomků do volné přírody.
U odchytu i v chovné stanici byl se zoology také redaktor Českého rozhlasu Zlín Michal Sladký a přivezl reportáž i fotografie vzácného motýla.
Související
-
Ve zlínské zoo mají spoustu práce nejen ošetřovatelé, ale i zahradníci
Zlínská zoologická zahrada, to nejsou jenom zvířata, ale také obrovské množství nejrůznějších rostlin. Jak náročná je péče o ně?
-
Květná zahrada v Kroměříži je nejen krásná, ale pokud jí porozumíte, objevíte v ní celý svět
Proslulá Květná zahrada v Kroměříži je nádherným odpočinkovým místem. Pokud ji ale začnete vnímat jako znázornění labyrintu světa, ukáže vám, jaká tajemství skrývá.
-
Zlínská zoo chystá novou expozici – voliéra pro supy jim umožní i létat
Návštěvníci zlínské zoo se už brzy dočkají nové atraktivní expozice. Dělníci dokončují rozsáhlou voliéru pro supy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.