Zlínské filmové ateliéry zažily nespočet příběhů. Některé z nich přibližuje kniha Lidé – práce – animace

27. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Filmové ateliéry Zlín, v kabinetu | Foto: Silvie Pospíšilová, Český rozhlas

Filmový historik Pavel Skopal o filmových ateliérech ve Zlíně a knize Lidé – práce – animace

Světy animovaného filmu na ateliérech ve Zlíně na Kudlově přibližuje knížka Lidé – práce – animace Pavla Skopala a kolektivu jeho spolupracovníků. A právě Pavel Skopal byl hostem Českého rozhlasu Zlín, aby tuto knížku přiblížil.

Kouzelné kreslené světy – ale taky dřina, přátelství i rivalita. Zlínské filmové ateliéry ukrývají příběhy, které dosud nikdo nevyprávěl, a teď je světu odhaluje kniha Lidé – práce – animace. Je výsledkem náročného pátrání v archivech a na místo, kde svého času vznikaly mimořádné úspěšné animované filmy, pohlíží jako na kulisu pro život mnoha osobností, jejich každodenní práci i místo společenských kontaktů. 

O knize Lidé – práce – animace přišel do studia Českého rozhlasu Zlín povyprávět její spoluautor Pavel Skopal. Poslechněte si rozhovor, který moderuje Jarka Barboříková.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.