Životní motto:
Co zbývá jiného, než zpívat dál. Velké udělej z velkého a malé spal. Dříve než na listech podzimu přiletí mráz, lásku zaplétej do rýmů - a zachraň nás…
Co dělám v rozhlase:
Jsem hudebním dramaturgem folklorního vysílání. Starám se o to, aby se lidová hudba objevovala ve vysílání, aby vznikaly nové studiové i živé nahrávky. Dramaturgicky připravuji programovou řadu pořadu Na pěknú notečku, který posluchačům představuje nové nahrávky i poklady z archivů a nezapomíná na jubilea osobností folklorního hnutí i souborů.
Spolupracuji na dramaturgii Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a připravuji hudební přenosy z významných folklorních festivalů a akcí. Především se snažím s pokorou navázat na dlouhou tradici folklorního vysílání Českého rozhlasu a se zatajeným dechem otvírám studnici hudebního archivu, který obsahuje skutečné poklady lidové hudby.
Před rozhlasem:
Jsem pravověrný Valach, který měl to štěstí, že se mu stala záliba povoláním. Jsem absolventem Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kde jsem studoval hru na cimbál ve třídě Růženy Děcké. Vyučoval jsem a stále částečně vyučuji hru na tento kouzelný nástroj na základní umělecké škole. Hra na cimbál mě přivedla také ke studiu etnologie, kterou jsem vystudoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Občas pořádám setkání se zajímavými osobnostmi, přednášky, koncerty a další taškařice spojené s tématy lidové i artificiální hudby, národopisu a dalších. Řediteluji Mezinárodní festival cimbálu ve Valašském Meziříčí a jsem členem Cimbálové muziky Valašsko, Kordulka, Bača a rád si zahraju také jinde.
Co mě baví:
Baví mě vše, co dělám (až na některé činnosti z kategorie „nutné zlo“, bez kterých by to nešlo). Rád se potkávám s lidmi. A ještě milejším je mi takové setkání za přítomnosti dobrého jídla, pití a samozřejmě muziky. Mám rád cesty, často vlakem. Po naší krásné vlasti, po Evropě, ale nenudí mě ani delší výlety za hranice všedních dnů.
Všechny články
-
Folklorní notování speciál a výběr toho nejlepšího z letošních folklorních koncertů a festivalů
Na pódiích významných folklorních koncertů a festivalů nechyběly ani letos mikrofony Českého rozhlasu.
-
Sedmdesátiletý VUS Ondráš
V tomto roce si připomíná 70. výročí svého založení Vojenský umělecký soubor Ondráš, dříve Jánošík. O minulosti, současnosti i nejbližších plánech hovoří Lukáš Bednařík.
-
50 let brněnského Májku
Od roku 1974 působí v Brně soubor lidových písní a tanců Májek, který zpracovává národopisný materiál oblastí Valašsko, Luhačovické Zálesí a Malá Haná.
-
Písně z pod Javoriny
Vrch Javořina na moravsko-slovenském pomezí se vypíná do výšky 970 m n. m. a je dominantou celé krajiny. Poslechněme si písně, které zní z několika stran Javořiny.
-
Z duše země zrozená II – MFF Strážnice 2024
Smetana, Dvořák, Janáček či Martinů – hudební skladatelé, kteří se ve svém díle inspirovali také lidovou hudbou. Části jejich děl zazněla na MFF Strážnice.
-
Z duše země zrozená I – MFF Strážnice 2024
Rok české hudby – to je připomínka mnoha osobností naší hudební kultury, bohatství a hodnot, které v hudbě česká společnost má. Je spojen s každým rokem zakončeným čtyřkou.
-
Půvabné pořady s Josefem Prudilem
V pondělí 7. října uplynulo 80 let, co se narodil konferenciér, moderátor, textař a v neposlední řadě autor rozhlasových pořadů Josef Prudil (1944-2008).
-
100 let od narození enografky a muzejnice Evy Urbachové
Rodačka z Brna působila od poloviny 50. let na Valašsku. Věnovala se studiu lidového oděvu i dokumentaci tradičních řemesel.
-
Liptálské slavnosti 2024
V následujících dnech se na Valašsku uskuteční 55. ročník Liptálských slavností, na které vás pozve ředitelka této akce Andrea Čalová.
-
Tak zněl BROLN v 70. letech
Sedmdesátá léta minulého století byla společensky zašedlá a normalizační. Ovšem pro Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů se jednalo o nejtvořivější léta.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »