Některé rady našich babiček raději nezkoušejte. Ale pro zajímavost si poslechněte, jak léčily bolavé zuby.

Hodně starých rad se týká zubů. Poslechněte si je pro zajímavost, ale určitě je nezkoušejte. Péče o zuby se od časů našich předků hodně změnila a určitě bude bezpečnější navštívit svého zubaře.

Od bolesti zubů pomůže obklad z křenu strouhaného, přiložený na bolestivé místo nebo kloktání odvaru z jitrocele. Utřený česnek zabalte do vatičky a zastrčte do protilehlého ucha, než je bolavý zub. Zuby bolet přestanou, když nos vytřete kolínskou vodou. Do bolavého zubu vložte smotek vaty s jemnou solí a drceným kamencem. Chladí a bolest přejde.

Při bolení nervu zubního, doporučuje se kozlíkové thé s citronovou šťávou, medem slazené. A zuby přestanou bolet jistě, šlapete-li nohama v horké vodě. Krev se hned hrne k nohám a odvede ji z hlavy. Zub přestane boleti, když dáte na dlaň trochu rozemleté křídy s pár kapkami rumu. Tohoto roztoku vsrkněte co nejvíce do nosu.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.