Největší výzva je pštrosí vejce, protože tam se člověk může vyřádit, říká malérečka kraslic z Luhačovic Petra Semelová
Obyčej malování vajec znali už antičtí Římané. Kraslice v křesťanské tradici jsou nedílně spojeny s Velikonocemi.
Na začátku je obyčejné vajíčko. Když se dostane do šikovných rukou malérečky, rázem se z něj stane malé umělecké dílo. Technik zdobení vajíček je nespočet. Od malování voskem, vyškrabování, batikování, drátkování až po prořezávání a vrtání.
Petra Semelová z Luhačovic se specializuje na techniku malování voskem. Kouzlu malování kraslic propadla před deseti lety. Vejce všech možných velikostí zdobí hlavně květinovými vzory. „Největší výzva je pštrosí vejce, protože tam se člověk může vyřádit. Je to velká plocha a vzor tam krásně vynikne,“ říká mimo jiné tato šikovná malérečka.
Seznámit se blíže s tímto lidovým řemeslem a odkrýt některé techniky zdobení vajec můžete v reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilové.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Výroba kraslic je řemeslo i umění. A Iveta Bursíková z Topolné to opravdu umí
Zrak má upřený na vyfouklá vajíčka, ze kterých doslova „kouzlí“ drátkováné kraslice. Iveta Bursíková z Topolné na Uherskohradišťsku se jejich výrobě věnuje už sedmnáct let.
-
„Kdyby se slovo Boží šířilo tak rychle jako klepy, bylo by to výborné,“ říká s nadsázkou farář
Nabízíme rozhovor s římskokatolickým farářem Pavlem Macurou, který s příjemným nadhledem a humorem hovoří o oslavách největšího křesťanského svátku i o věcech obyčejných,
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.