Na vymazání forem na dort a bábovku nepoužívejte sprej, radí Mirka van Gils Slavíková

I když výrobci teflonových forem a těch s nepřilnavým povrchem tvrdí, že je nemusíte vymazávat, já to dělám. Doporučuji to ze své zkušenosti. Při vymazávání raději nepoužívejte ani olej ve spreji, obsahuje totiž silikony.

Uděláte lépe, když formy na pečení vymažete máslem nebo sádlem. A radím, tuk nemusí být zcela rozpuštěný, jen hodně povolený. Vytvoří totiž na vnitřním povrchu formy jakýsi film. Pak už jen formu vysypte tradiční moukou nebo lískovo-ořechovou či mandlovou moukou. Můžeme použít i mák nebo strouhaný kokos.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková