Můj milý – nové profilové album Nivničky

22. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Album Nivničky s názvem "Můj milý" - obal CD

V pořadu Na pěknú notečku v úterý 22. prosince zavítáme do Nivnice nedaleko Uherského Brodu, kde působí folklorní soubor Nivnička, jehož ženský sbor v těchto dnech uvedl v život nové profilové album nazvané „Můj milý“. Pozvání k mikrofonu přijal vedoucí souboru Vlastimil Ondra a několik členek sboru.

Několik slov o albu Můj milý od Vlastimila Ondry, vedoucího souboru Nivnička a autora desky. „Deskou Můj milý, kterou vydává Nivnička u labelu Indies Happy Trails, se nesou lidové písně obce Nivnice a několika okolních vesnic z Bílých Karpat. Ženský sboreček Nivnička doprovází kamarádi z vynikajících lidových muzik – CM Mladí Burčáci, HM Petra Mičky, CM Ohnica, BROLN. Děkujeme jim, že přijali pozvání a nezištně ženám zahráli.

Natáčení pořadu v Nivnici 13. prosince 2020. Zleva: Vlastimil Ondra, Sylva Guryčová, Markéta Machalová, Ivana Hladká, Jan Káčer, Zdenka Ondrová

Chceme touto deskou také upozornit na několik výborných ženských sólových hlasů, které tu zní. V písních na první desce Nivničky Mladé vzpomínky (2004) a nyní na Můj milý (2020), se jasně zrcadlí náš vztah k lidové písni a poezii místa, do kterého jsme se narodili. Pro Nivničku je typické silné propojení osobního a uměleckého života. Výběr písní tak odráží posledních šestnáct let našich životů.

Zpěvačky se vdávaly, rodily děti a jsou naplněny láskou a životní energií. Není divu, že nazpívaly mnoho tužebných a milostných písní. Právě tyto písně tvoří převážnou část desky, která nese podtitul Můj milý a já.

Bohužel došlo i na rozchody, nemoci a odchody na věčnost. Proto konec desky plní táhlé písně. Každý den nám pomáhají vyrovnávat se se ztrátou, bolestí, samotou a smutkem. Jsou to pro nás klenoty a čekají na poslech v části nazvané ODEŠÉL NĚ MILÝ.

Obal CD Nivnička - seznam písní

Nabídka k vydání nahrávky přišla od Jaromíra Kratochvíla, šéfa labelu Indies Happy Trails, po půlnočním konceru Nivničky a Boršičanú na Folkových prázdninách 2019 v Náměšti nad Oslavou. Je nám ctí a potěšením vyjít s naší deskou u něho. Spolupráce to byla moc příjemná.

Nejvíc bych chtěl ale poděkovat Janu Maděričovi. Požádal jsem ho, aby se jen přišel podívat do zkoušky sborečku a on už u rodící se desky zůstal. Byla to velká škola sledovat ho při komunikaci s účinkujícími, při tvůrčí práci, žasnout, co všechno slyší a zároveň souznít s tím, co nakonec ale považuje za důležitější nad všechny čisté tóny a složité harmonizace světa.

Ženský sboreček Nivnička nechce jen předvést píseň z nádherné krajiny Komenského jako hodnou úcty a obdivu. Chce do ní posluchače ponořit mladýma ženskýma rukama a požádat ho, aby se na chvíli uvolnil, ztišil a v beztíži se nechal unášet nad nádhernými hlubinami plných citů našich předků.“

autor: Jan Káčer
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.