Mlýn v Kopané ve Frenštátě pod Radhoštěm mele pohanku už po pět generací
V Kopané ve Frenštátě pod Radhoštěm melou mlynáři z rodu Šmajstrlů pohanku už po pět generací. Ve mlýně jsou dodnes k vidění řičice, čtvrtky, žerna, slaměnky i historické stroje. Pohanku loupou a melou stále mechanicky, protože jen tak mouka, lámanka, krupice či kroupy zůstávají multivitaminem, který příroda dávala už našim předkům.
Čtvrtý z generace mlynářů Zdenek Šmajstrla si jednoho dne musel obléci mlynářskou zástěru, protože jeho otec Arnošt náhle zemřel. A ve mlýně po něm zůstala spousta nevyřízených zakázek. „Musíš to, Zdenku, dokončit. Nikdo jiný těm strojům nerozumí,“ říkali mu sousedé, a on se nechal přesvědčit. Měl za sebou pedagogickou fakultu a 30 let učitelské práce v učilišti kopřivnické automobilky Tatra.
Ve staré mlýnici po svém otci nakonec mlel a loupal pohanku rok a půl. Byla to dost dlouhá doba na to, aby se mohl alespoň ve vzpomínkách vrátit do svého dětství a znovu v duchu pozorovat dědu Františka, jak na jaře před setím pohanky přeorává pole nebo před bouřkou popohání koně zapřažené do vozu s nákladem pohankových snopů. Ve chvílích volna listoval v poznámkách svého otce Arnošta. Do tlustého sešitu s černými deskami si zapisoval o pohance nejrůznější údaje.
Atmosféře mlýna nakonec zcela podlehl a za katedru už se nevrátil. Rozhodl se pokračovat v mlynářské tradici své rodiny a mlýn zmodernizoval a dál zveleboval.
Nedávno předal mlynářskou zástěru svým dvěma dětem, tedy páté generaci mlynářů - Aničce a Pavlovi. A je přesvědčen, že předkové rodu Šmajstrlů by z nich měli radost.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
První výrazný odchod z vnitra, ministr Metnar přijde o klíčového muže pro bezpečnostní sbory
-
O důvěře vládě budou poslanci jednat 13. ledna. ‚Chci začít dělat opoziční okénka,‘ říká Okamura
-
Pavel si volal se Zelenským. Hovořili o podpoře Ukrajiny a navrhované mírové dohodě
-
ŽIVĚ: Třinec hostí Hradec Králové, Vítkovice bojují s Plzní. Radiožurnál Sport vysílá všechny přenosy








