Miroslav Zikmund si své smuteční oznámení nechal navrhnout už před čtyřmi lety, náhrobek dokonce před deseti lety
Smuteční oznámení si pro případ úmrtí nechal cestovatel Miroslav Zikmund navrhnout už v roce 2017. Graficky ho pro něj upravil a vyzdobil zlínský výtvarník Josef Ruszelák.
Pozůstalí a přátelé cestovatele Miroslava Zikmunda 7. prosince poprvé dostali vytištěné smuteční oznámení. Systematický a pečlivý dokumentarista si ho připravil už před čtyřmi lety, v roce 2017.
Autorem grafické úpravy a obrazových doplňků je zlínský výtvarník Josef Ruszelák. Smuteční oznámení má formu přeloženého kartonu velikosti A5 a v textu rozevřeného oznámení je napsáno: „ Ing. Miroslav Zikmund, cestovatel, spisovatel, se odebral do končin, jaké na svých poutích s parťákem Jiřím Hanzelkou nemohl poznat.“ Aktuální je tam pak razítko datumovky 1. 12. 2021. Na vnitřní levé straně je reprodukce Ruzselákova obrazu Nebe nad Hostýnem, na zadní straně je pak malý detail z jiného autorova obrazu, který zobrazuje známou stříbrnou Tatru jedoucí do kopce.
Náhrobek si Miroslav Zikmund také objednal předem, před 10 lety u sochaře z Velehradu Otmara Olivy.
Poslední rozloučení bude také podle jeho přání - ve Zlíně, pouze soukromé v úzkém kruhu rodiny a přátel.
Chcete si připomenout příběh a osobnost Miroslava Zikmunda? Archiv rozhovorů, reportáží i unikátních reportáží Českého rozhlasu najdete ZDE.
Související
-
Odešla Legenda - ve věku 102 let zemřel cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund se proslavil cestami po světě v automobilech Tatra se svým kolegou Jiřím Hanzelkou. Jak Českému rozhlasu potvrdila jeho rodina, zemřel ve věku 102 let.
-
Urna cestovatele Miroslava Zikmunda je uložena v hrobě na zlínském Lesním hřbitově
Syn cestovatele Miroslava Zikmunda uložil 20. dubna 2022 urnu svého otce do hrobu na Lesním hřbitově ve Zlíně. Autorem náhrobku je akademický sochař Otmar Oliva.
-
Co dokončím, to už není moje, už to prochází cenzurou času, říká o svých dílech sochař Otmar Oliva
Sochař Otmar Oliva žije na Velehradě na Uherskohradišťsku. Vytvořil například kříž na vrcholu Gerlachovského štítu, vyzdobil i kapli Jana Pavla II. ve Vatikánu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.