Medvěd se objevil ve vsetínské městské části, potrhal ovce a poškodil včelín

Medvěd v noci na dnešek potrhal pět ovcí a poškodil včelín ve vsetínské části Horní Jasenka.

Zlomil tam také třešeň, škoda je celkem 23 000 korun, řekla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Je pravděpodobné, že jde o medvěda, kterého lidé v polovině září viděli na Vsetínsku a na Zlínsku u Doubrav a Březůvek, k lidským obydlím ho před zimou láká bohatá úroda ovoce.

Na výskyt medvěda a roztrhané ovce dnes upozornili na svém facebookovém profilu vsetínští městští strážníci.

Švestky, jablka, med. Medvěd na Zlínsku i Valašsku hledá potravu, lidé by se k němu neměli přibližovat

Medvěd u Doubrav

Medvěd putuje po Zlínském kraji, objevil se jak na Valašsku, tak i na Zlínsku

„Upozorňujeme, že se po lesích v okolí Vsetína pohybuje medvěd. V noci roztrhal ovce a vyvrátil včelíny na Horní Jasence. Dbejte maximální obezřetnosti,“ napsala vsetínská městská policie

"Přijali jsme také druhé oznámení o poničených úlech a ohradách pro ovce v Bystřičce na Vsetínsku," uvedla Kozumplíková. Oba případy policisté prověřují.

Medvědi se podle odborníků potřebují před zimou vykrmit, proto sestupují z lesů do ovocných sadů. Výskyt medvěda v česko-slovenském pohraničí je však běžný. Zooložka Dana Bartošová z regionálního pracoviště Správy CHKO Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm dnes ČTK řekla, že se v oblasti pohybují asi dva medvědi.

"Poškození mají nárok na náhradu škody, jsme teď na místě a dělali jsme šetření o původci škody," uvedla Bartošová. Událost podle ní souvisí také s rozptýleným osídlením Valašska. "Medvěd si troufne k osamoceným chalupám, to byl i případ Horní Jasenky," uvedla zooložka.

Lidé pohybující se v lesích by si podle jejích slov měli dát pozor a neprocházet například houštím. Chovatelé by nyní měli lépe zabezpečit svá hospodářská zvířata, zavírat je na noc či použít ohradníky.

autor: Tomáš Fránek | zdroj: ČTK
Spustit audio