Máte doma nějaké zapomenuté předměty z mosazi, mědi nebo cínu? Dodejte jim lesk i pomocí kořalky

Věci z mosazi, mědi nebo cínu jsou dnes v domácnostech vzácné. Pokud však vlastníte nějaké poklady z těchto materiálů, poradíme vám, jak se o ně starat podle postupů našich babiček.

Měď a mosaz vyčistíte kašičkou z octa, soli a mouky. Lesk jim dodáte, když jako leštidlo použijete olej. Na cín je prý dobrá voda z uvařených vajec. Stačí v ní jen namočit bavlněný hadřík a můžete začít cídit. A bronzové předměty se mají oplachovat kořalkou a leštit flanelovým hadrem. Prý tak opět ukážete jejich zašlou krásu. Vidíte, dříve to šlo i bez chemie.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.