Má už osmdesát let. Unikátní Baťův kanál slaví narozeniny a láká desítky tisíc lidí

Už tento pátek dopoledne otevřou poprvé v sezóně plavení komory a vodní cestou začnou jezdit stovky menších i větších lodí.

Opravy za desítky milionů korun se tentokrát týkaly především úseků v okolí Vnorov na Hodonínsku. Stavbaři tam za pomoci strojů rozebrali původní opevnění, které se už rozpadalo, a břehy kámen po kameni nově obložili. Současně odtěžili bahno.

„Zvýšil se i komfort pro cyklisty,“ říká ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek. A opravené břehy jsou podle něj odolnější proti bobrům

Po skončení letošní plavební sezóny se stavbaři pustí do oprav kamenného opevnění břehů kanálu na úseku u Babic na Uherskohradišťsku.

Sezóna na Baťově kanále připravena

Ten sice měl být hotový už letos, ale stavební firma stihla jen odbahnění a práce na opevnění už ne. Neplnila totiž smluvní podmínky, proto jí Povodí Moravy smlouvu vypovědělo.

V přístavu Spytihněv na Zlínsku už nyní čeká na vyplutí několik velkých lodí. A loď Morava slaví desáté narozeniny od zahájení provozu na kanálu.

Kanál se začal stavět v roce 1934. Slavnostně ho uvedli do provozu roku 1938, tedy před osmdesáti lety. Tehdy se jednalo o průplav Otrokovice-Rohatec. O rekreačním využití se tehdy uvažovalo jen okrajově. Vodní cesta měla především sloužit jako zavlažovací a plavební dílo.

Sezona na Baťově kanále je připravená

Baťově kanálu se budeme Českém rozhlase Zlín věnovat i v dnešním pořadu Co vy na to (středa 25.4). Poslechněte si ho po sedmnácté hodině.

autor: pes

Související