Lívia Večeřová: Karcinom prsu ohrožuje stále mladší ročníky. Může za to i hormony upravené jídlo

22. září 2021

Preventivní prohlídky se v době pandemie odsouvaly a některé mamologické ambulance už pociťují negativní důsledky. „Máme velký nával pacientů a ty bezpříznakové musíme přeobjednávat,“ říká  vedoucí mamodiagnostického centra pražské Fakultní nemocnice Bulovka Lívia Večeřová.

Lékařka a náměstkyně pro vědu a výzkum Lívia Večeřová potvrzuje, že došlo k poklesu screeningových mamografií v době pandemie asi o sedm procent. Prevence je však důležitá. „Cílem preventivního vyšetření je nejenom najít malý nádor, ale hlavně neinvazivní, aby nikam neprorůstal. My teď více nacházíme ty invazivní. Na tom je vidět, že lidé návštěvy ambulancí oddalovali. Ty nádory jsou léčitelné, ale vyžadují invazivnější léčbu, než kdyby byly odhaleny dřív.“

Preventivní prohlídky se týkají také mužů, i když ti nechodí preventivně, ale už s nějakým problémem. Geneticky podmíněných je 20 % nádorů, to znamená, že v rodině byl aspoň jeden výskyt rakoviny prsu. „Ženy s genetickou mutací mohou navíc onemocnět nejen karcinomem prsu, ale většinou bývají zasažené i vaječníky. Jsou to nositelky genu BRCA1 (tady je až 65% riziko onemocnění) a BRCA2 (riziko je asi 40%). Příznakům většinou nepřikládají význam. Myslí si, že když třeba krvácejí z bradavky, že je to vedlejší efekt nějakých léků, a přijdou, až když je to začne bolet.“

Karcinom prsu ohrožuje stále mladší pacientky a je agresivnější. „Jsou nádory, které jsou hormonálně aktivní. Může to být i tím, že hormonální zátěž je velmi vysoká. Není to jen dostupnost antikoncepce, hormony dnes máte i v potravě, takže se v těle uměle zvyšují,“ vysvětluje lékařka.

Metody vyšetření

Nejznámější screeningovou metodou u žen nad 45 let je mamografie. Preventivní vyšetření je ale doporučeno i mladším ročníkům pomocí ultrazvuku. „Toto vyšetření není škodlivé, nemá rentgenové záření a lze ho provést kdykoli. Tedy i v době těhotenství nebo kojení.“

Další možností je magnetická rezonance. „Pacient však nesmí trpět klaustrofobií, protože vyšetření trvá dvacet minut s nataženou rukou. Pracovně tomu říkáme poloha na Batmana,“ usmívá se lékařka a pokračuje: V současnosti má velkou úspěšnost kontrastní mamografie, kdy se pacientovi podá kontrastní látka.“

Alex Mynářová a Lívia Večeřová

V oblasti výzkumu se v rámci radiodiagnostiky zapojují sofistikované technologie, jednou z nich je i umělá inteligence. „Nám to skutečně může nahradit jednoho doktora. Dnes to musí číst dva lékaři nezávisle na sobě a na konci pracovní doby už ty oči mají unavené. Stroj se nesplete, neunaví. Takže tady to vidím jako velmi dobré spojení.“

Dva radiodiagnostici zachytí kolem 85 % tkáňových změn, když se zapojí umělá inteligence, je to podle Lívie Večeřové až 95 %. A tady si slibuje velký přínos včasných odhalení i malých změn v tkáních, které se pak většinou hned řeší a nečeká se, jak se budou vyvíjet.

Která známá pěvkyně je její pacientkou a jak paní doktorka hodnotí její přístup? Pravidelné prohlídky prsů doporučuje už od 20 let. Proč? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.

Spustit audio