Korunovační klenoty, hejtmanský meč – to jsou hlavní lákadla podzimní nabídky zámku Holešov

21. říjen 2022

Zámek Holešov láká i letos na podzim na spoustu zajímavých výstav. Spoustu z nich můžete vidět za zvýhodněné vstupné.

Holešovský zámek se pyšní nádhernými zahradami, ve kterých je krásně v každém ročním období, teď na podzim obzvláště. Neobyčejně pestrá je i podzimní nabídka výstav a akcí, které můžete navštívit uvnitř zámku.

Asi největšími lákadly jsou tři výstavy, o kterých přišla do studia Českého rozhlasu Zlín více prozradit Dana Podhajská z Městského kulturního střediska Holešov.

Ojedinělou výstavou, která bude návštěvníkům k dispozici až do 27. listopadu, jsou České korunovační klenoty na dosah. Autorem mistrovských kopií těchto skvostů je zlatník a šperkař Jiří Urban, který vytvořil například šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. nebo kříž pro papeže Jana Pavla II. Výstava také přibližuje osudy 22 korunovaných panovníků.

Na zámku v Holešově se nekonají jenom výstavy, je to současně i muzeum a z jeho depozitu v současnosti nabízí to, co považují za největší klenot a v skvost – hejtmanský meč Jana z Rottalu pocházející z druhé poloviny 17. století. K vidění jsou tu také šaty Marie Terezie a korunovační plášť Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní nebo faksimile středověkých listin.

Do podzimního „balíčku“ výstav na zámku v Holešově, na který si můžou návštěvníci pořídit vstupenku za zvýhodněné vstupné, je i expozice s názvem Malba/Sklo/Design. Ta vzešla ze spolupráce města Holešova ze Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou z Valašského Meziříčí. Návštěvníci na ní uvidí to, co dokážou mladí lidé a jejich pedagogové v tématu malby, skla a designu vyrobit.

Město Holešov

A co chystá Městské kulturní středisko v Holešově na rok 2023? „Víme, že k nám lidé jezdí za zážitky a že musíme mít nabídku pro celé rodiny. Takže i v roce 2023 to opět budou interaktivní výstavy, něco, co bude povznášející na duši. Celá nabídka bude tedy opět o tom, že lidi u nás můžou strávit celý den, můžou si to užít a můžou se dobře najíst,“ naznačuje v závěru rozhovoru Dana Podhajská.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.