Kněžna Ludmila nebyla křehká stařenka, byla urostlá a měřila 168 centimetrů
O Svaté Ludmile panuje mnoho legend, což její skutečný život spíše zamlžuje než objasňuje. Acheologové jsou tak rádi za každý podložený výzkum.
Letos je to tisíc sto let, co byla na hradišti Tetín poblíž dnešního Berouna zavražděna kněžna Ludmila. Její osobnost připomíná i panelová výstava v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku.
Tam se vypravila redaktorka Českého rozhlasu Zlín Petra Kopásková a mimo jiné zjistila, že podle archeologického průzkumu kněžna Ludmila měřila 168 centimetrů a mohla mít i mírnou nadváhu.
Chcete vědět od Svaté Ludmile více? Připravili jsme pro vás přehled článků a zajímavostí. Najdete je ZDE.
Související
-
Komenského citáty jsou moudré v každé době. Pojďte se spolu s námi nad některými zamyslet
15. listopadu jsme si připomínali 350 let od smrti jednoho z největších českých myslitelů, spisovatelů a pedagogů, rodáka z Uherskobrodska Jana Amose Komenského.
-
Manželka prezidenta Ludvíka Svobody pocházela ze Cvrčovic na Kroměřížsku
Ludvíka Svobodu známe jako československého prezidenta. Pocházel sice z Vysočiny, jako legionář se ale dostal do Kroměříže. Tam potkal svoji budoucí ženu Irenu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.