Když se voda vylila z břehů. Vysílání Apetýtu připomnělo 25. výročí ničivých záplav na Moravě

13. červenec 2022

Tématem speciálního vysílání z přístavu ve Veselí nad Moravou bylo výročí ničivých záplav v roce 1997. Poslechněte si záznam Apetýtu!

Za počátek povodně je pokládán 5. červenec 1997, kdy vydatné deště zvedly hladiny řek na severní Moravě a ve Slezsku. Došlo k velmi rychlému zvýšení průtoků na řekách Moravě, Vsetínské a Rožnovské Bečvě, Krupé, Branné. 7. července se ze svých břehů vylily řeky Morava, Opava, Bečva, Opavice, Bělá, Tichá Orlice. Kroměříž byla vodou z Moravy zaplavena 10. července. Dalšího dne pak rozvodněná Morava zaplavila Uherské Hradiště, Otrokovice a 13. července se Morava vylila ve Veselí nad Moravou a v Moravském Písku.

Hosty Apetýtu byli Antonín Tůma z Povodí Moravy, Vojtěch Bártek z Baťova kanálu, zástupci hasičského sboru, kteří byli událostem nejblíž i pamětníci, kterým povodeň změnila život.

Budí u nich voda po této zkušenosti stále respekt? Dalo se tragické události zabránit a je možné, že se bude opakovat? A je řádění živlu v krajině patrné i dnes po čtvrtstoletí?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.