Povodně 1997 ve Zlínském kraji – čtvrtstoletí od nejničivějších záplav 20. století na Moravě

Asi týden jsem nespal, vzpomíná na povodně v roce 1997 dobrovolný hasič z Tlumačova Milan Žák

8. července 1997 už jen hodiny dělily Tlumačov na Zlínsku od ničivé povodně. Co po protržení břehu řeky Moravy prožívali dobrovolní hasiči, o tom v reportáži Českého rozhlasu Zlín mluví místní hasič Milan Žák.

Letos je to 25 let od ničivých přívalů vody, které na Zlínsku zasáhly mimo jiné Tlumačov a nedaleké Otrokovice. 9. června se zhroutil levý břeh řeky Moravy a povodňová vlna rychle zaplavila západní část Tlumačova a pak i otrokovickou čtvrť Bahňák.

Dobrovolný hasič z Tlumačova Milan Žák vzpomíná: „ V noci na devátého července praskla hráz na břehu Moravy. To byla vlna, tipuji tak tři metry vysoká, která se valila prakticky na Tlumačov. V nejníže položené části Tlumačova bylo tolik vody, že na místním hřišti nebyla vidět horní břevna fotbalových branek.“

Podle něj bylo velké štěstí, že tehdy nikdo nepřišel o život. Zpětně už si hasičský strojník nevzpomíná, jak dlouho jejich nasazení trvalo. K tomu dodává: „Já vím jenom, že jsem asi týden nespal, a že po týdnu nás dojeli vystřídat kluci z Mokré a potom z Čech.“

Čtěte také

Nakonec se samo v Tlumačově zhroutilo nebo muselo být odstraněno přes 30 domů. Slíbená protipovodňová hráz kvůli problémům s vlastníky pozemků chybí. Dobrovolní hasiči teď mají podle Milana Žáka alespoň lepší a modernější vybavení a jednotku se daří udržovat ve stavu schopném zásahu.

Povodním z července 1997 je věnován celý seriál reportáží, který najdete na rozhl.as/povodne97Zl.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.