Když jsme šli z Hradišťa...
Uherské Hradiště je srdcem Slovácka a navíc je to místo hluboce prostoupené historií. Právě tady ležel bájný Veligrad, právě tady už od 9. století žili Slované, právě sem kníže Rostislav pozval byzantské učence Cyrila a Metoděje.
Krajina kolem řeky Moravy byla vždy bohatá na dobrou úrodu, dobré lidi, dobré písně a dobré víno. Když se všechny tyto atributy o mnoho století později spojily, vznikly Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. Účastní se jich desítky měst a obcí, které leží na Slovácku a prezentují své kroje, tance a písně i regionální pochutiny.
Slovácké slavnosti vína (a otevřených památek) v Uherském Hradišti se ale od všech festivalů a vinobraní liší tím, že je dělají lidé sobě. Hranice mezi diváky a účinkujícími se slévají, i ti, kdož netančí, přicházejí v krojích a všichni se pak druží s vínem i mezi sebou.
Markéta Ševčíková se pokusila zachytit atmosféru očima několika zcela rozdílných mužů: kolegy z Českého rozhlasu Plus, komentátora Radka Kubička, jehož jsem v Uherském Hradišti náhodou potkala; dvou starostů obcí Bánov (na Moravě a na Slovensku) Marka Mahdala a Miloše Rybára, a pánů, kteří chystali regionální pamlsky a pochutiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.