Kabelka z bakterií a kokosové vody. Designérka Zuzana Gombošová vyvinula ekologickou kůži Malai

19. prosinec 2019

Designérku Zuzanu Gombošovou začalo štvát, jak se plýtvá drahými materiály, vymyslela proto svůj ekologický materiál. Nejen o jeho vzniku mluvila v Apetýtu.

Kokos většina lidí vnímá především jako jídlo nebo surovinu pro potravinářský či kosmetický průmysl. Slovensko-indická dvojice přišla ještě s dalším využitím a vytvořila zcela nový materiál pro výrobu oděvních doplňků či bot. Směs vody z kokosových ořechů a přírodních vláken vyvíjejí na jihu Indie pod značkou Malai. Designérka Zuzana Gombošová a její indický přítel za tento ekologický a udržitelný materiál sklízejí jednu prestižní cenu za druhou. Zuzana Gombošová byla hostem pořadu Apetýt, kde mluvila nejen o svém ekologickém produktu Malai.

autor: Andrea Kratinová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.