Jízda králů ve Vlčnově bude letos kvůli koronaviru bez jarmarku

25. březen 2020 05:48

Jízda králů ve Vlčnově bude letos bez tradičního jarmarku. Pořadatelé kvůli opatřením vlády, která mají zabránit šíření koronaviru, rozhodli o jeho zrušení.

V obci na Slovácku se neuskuteční ani velikonoční obchůzka krále a svobodných mládenců. Informovala ředitelka kulturního klubu Vlčnov Petra Kučerová Brandysová.

Čtěte také

„Předpokládám, že vláda všechna opatření nezruší. Každopádně bychom chtěli zachovat objížďku krále, bez toho by to nešlo. Budeme muset zrušit i některé doprovodné programy. Možná nějaký dětský program, který děti když není škola ani nezkouší, takže uvidíme podle situace, jak to všechno dopadne,“ sdělila Českému rozhlasu Zlín Brandysová.

Jízda králů je neodmyslitelnou součástí lidové kultury od nepaměti. Ta ve Vlčnově je ale výjimečná, nejpopulárnější, a má za sebou přes několik set let tradice. Slavnost každoročně přiláká tisíce návštěvníků a mnoho z nich se vrací pravidelně. Jedinečná je také tím, že chlapci na koni jedou v královské družině pouze jednou za život. Jízda králů ve Vlčnově je od roku 2011 zapsána na seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví lidstva.

autor: Lukáš Veselý
Spustit audio

Související