Jaké květnové zvyky a tradice jsou spojeny se Slováckem? Vysvětluje etnografka Marta Kondrová

O květnových zvycích a tradicích mluvila ve vysílání Českého rozhlasu Zlín etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradiště Marta Kondrová.

S jarem je tradičně spojena spousta zvyků a tradic. A právě o nich v rozhovoru mluví etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradiště Marta Kondrová. Vysvětluje, jak je právě se Slováckem spojeno například stavění májek nebo kde se vzalo takzvané pálení čarodějnic. Vyvrací také některé nepřesnosti, týkající se všeobecného povědomí například o názvech dnů během Velikonoc.

Opravdu manželství založená v květnu nebývají šťastná? Proč se to říká? Které tradice na Slovácku už zanikly? I na to má Marta Kondrová odpověď. Pro zábavu i poučení vám rozhovor s ní nabízíme v záznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.