I lidová hudba patří do rozhlasového vysílání. Poslechněte si speciál Folklorního notování
Lidová hudba je inspirací pro mnoho hudebníků, zpěváků a kapel. Podstata lidové písně se zrcadlí v mnoha hudebních žánrech. Ve studiích Českého rozhlasu vznikají nahrávky v podobě čistě autentické i vysoké stylizaci lidové písně.
V posledních dvou letech se podařila natočit řada nahrávek – výběr z nich představíme v pořadu, který dostane prostor ve vysílání všech regionálních stanic ve čtvrtek 10. listopadu.
Český rozhlas se díky tomu stává hybatelem ve stále sílícím folklorním hnutí. Především na Moravě a v jihozápadních Čechách probíhá renesance folklorní a lidové tvorby. Na to Český rozhlas reaguje především v pořadech zabývajících se právě lidovou hudbou a folklorní publicistikou.
Čtěte také
Čtvrteční večerní živé vysílání bude završením celodenního setkání folklorních redaktorů z celé republiky. Ostatně toto společné vysílání na lidovou notu jsme si vyzkoušeli již letos na Zelený čtvrtek.
Nové folklorní snímky z celé republiky natočené v Českém rozhlase uslyšíte ve čtvrtek 10. listopadu po 20. hodině. Hlavním benefitem pořadu budou zasvěcené komentáře folklorních redaktorů Českého rozhlasu – Michaely Vondráčkové, Markéty Ševčíkové, Zdeňka Tofla, Jana Kosíka, Marie Hvozdecké či Jana Káčera.
Pořadem provedou a celé folklorní setkání v brněnském studiu Českého rozhlasu budou řídit Jiří Kokmotos a Jaroslav Kneisl. Poslechněte si dvouhodinový záznam pořadu.
Související
-
Pořádně se do toho opřít a zahrát Hluk! Poslechněte si rozhlasové nahrávky dechové hudby Šarovec
Dechová hudba Šarovec ve studiu Českého rozhlasu Brno na přelomu zimy a jara natočila sedm nových nahrávek. Poslechněte si je!
-
Setkání folklorních redaktorů Českého rozhlasu přineslo debatu nad nově vznikající stanicí
Český rozhlas Brno hostil 25. listopadu folklorní redaktory a rozhlasové spolupracovníky z celé republiky.
-
Z rádia jde čerstvý dech! Poslechněte si nové nahrávky Moravské 12
Po mnoha letech se do rozhlasových studií vrací i dechová hudba. Své první snímky ve studiu Českého rozhlasu dotočila kapela složená z nejlepších moravských muzikantů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.