Hřeben, zubní kartáček i hřebík. Tím vším dokáže Michal Grombiřík rozeznít cimbál
Michal Grombiřík je klasický, folklórní i jazzový cimbalista, který mimo jiné připravuje letní cimbálové kurzy pro cimbalisty z muzik celé Moravy. Jak přijímá jazzové publikum cimbál? A čím vším se dá tento nástroj rozeznít? Dojde i na představení projektu Hulava a písničky cimbálové muziky Lália.
Související
-
30 let Cimbal Classic. Laskavost je schovaná v hudbě i projevu kapely, říkají manželé Štruncovi
Manželé Štruncovi stojí za vznikem kapely Cimbal Classic, která letos slaví 30 let. Jak vzpomínají na rok, kdy byla založena kapela a zároveň uzavřeno jejich manželství?
-
Z dílny do rozhlasového studia. Jak vznikal náš cimbál? Prozradíme v seriálu
Český rozhlas má zbrusu nový cimbál. Po 20 letech tak mají moravští cimbalisté možnost nahrávat pro vás na nástroj nejvyšší koncertní kvality. Jak se takový cimbál vyrábí?
-
V Americe jsem trochu za exota, směje se první český student hry na cimbál na univerzitě v USA
„Spousta lidí si myslí, že cimbál je ryze folklorní nástroj, ale není tomu tak. Na cimbál se dá zahrát cokoliv,“ říká mladý cimbalista Matěj Číp.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.