Holešov byl městem soukeníků a tkalců, dnes tu textilní výrobu nenajdete

Sukno z ovčí vlny, plátno z konopí nebo lnu. To byl typický produkt řemeslníků v Holešově v 17. a 18. století a znala ho celá Morava. Dnes je textilní výroba v tomto městě už jen minulostí.

Řemeslo charakteristické pro Holešov? Napadlo mě, že to mohlo být kovářství, protože ve městě je malé muzeum černého řemesla. Jenomže není. Pro Holešov typická byla výroba textilu, především z ovčí vlny. Řekl mi to Jan Machala z tamního městského muzea a přidal i důkazy.

Ve druhé polovině 17. století bylo ve městě 158 řemeslníků provozujících 28 různých oborů. 30 procent z nich patřilo do cechu tkalcovského nebo soukenického. Soukeníci vyráběli sukno z ovčí vlny a žili a pracovali v tehdy nově vzniklé ulici s příznačným názvem, Soukenická. Dnes se jmenuje Novosady. Podle Jana Machaly je možné a taky poněkud překvapivé, že dokonce chovali ovce, aby měli vlastní materiál. V muzeu mají akvarely ze začátku 19. století, na nichž jsou vyobrazení pasáci ovcí na prostranství před zámkem. Vypadá to, že je pásli na zelených plochách přímo ve městě nebo v okolí zámku. Tkalci zase tkali plátno z konopí nebo lnu a soustředili se do Křížové ulice, to je dnešní Partyzánská a vede kolem zámecké zahrady. Ve druhé polovině 17. století městě bylo přes pět desítek výrobců látek, ale jenom čtyři krejčí. Nabízí se tedy otázka, co se dělo s vyrobenými textiliemi? Většina produkce se vyvážela na prodej mimo město. V Holešově byl sice jenom jeden obchodník se suknem, ale taky početná židovská komunita, a ta měla od vrchnosti povolení obchodovat taky s tímto artiklem. Většina produkce místních tkalců a soukeníků se vyvážela na prodej po Moravě i do jiných zemí.

V 19. století tradiční textilní výrobu v Holešově začala drtit konkurence, to byly manufaktury a vznikající textilní továrny. Ještě v 18. století bylo v celém holešovském panství asi 250 tkalců. V roce 1838 už jenom 55 a v roce 1875 jich zůstalo 12. Se soukeníky to bylo podobné, z původně padesáti zbyli jenom dva. Výrobu textilií jakoby nahradilo domácí pletení a háčkování, ale i tomuto oboru rychle vyrostla konkurence. V roce 1880 byla otevřena první pletařská továrna v Holešově. Stroje v ní byly sice poháněné ručně, ale výroba

byla rychlejší. Postupně přibývaly další továrničky. Do roku 1948 fungovalo v Holešově asi osm textilních hlavně pletařských továren. Po znárodnění byly provozovny začleněné do jednoho národního podniku a postupně jedna po druhé zanikaly. V Holešově zůstala pouze výroba pleteného kojeneckého zboží. V roce 1966 byla ještě zprovozněna nová tovární hala. Tehdy už patřila do n. p. Loana Rožnov, jediného výrobce pleteného kojeneckého zboží v Československu Ze starých provozoven zbyla pouze "modernější" továrnička u zámecké kovárny, tam byla i učňovská škola.  Textilní výroba v Holešově nakonec zanikla úplně.

Hezký den přeje Věra Hotařová

Spustit audio

Související