Historie, osobnosti, příroda aneb I hřbitov může být cílem výletu. Ten lesní ve Zlíně vás donutí k zamyšlení
Není mnoho hřbitovů, které by se nacházely v zachovalém přírodním prostředí na kopci mezi lesy, vedla k nim příjemná turistická trasa z centra města a ještě vás třeba přinutily zamyslet se nad osobnostmi, jež na něm navěky odpočívají. To vše splňuje lesní pohřebiště ve Zlíně.
Může se vám to zdát jako špatný černý humor, ale skutečně bychom vás rádi pozvali na návštěvu hřbitova. Ten ve Zlíně však není jen tak ledajaký. Jedinečný je už tím, že se jako jeden z mála nachází přímo v lese. A takových v Česku není ani tucet. Ostatně i ve světě jsou lesní hřbitovy velmi ceněné a ten ve švédském hlavním městě Stockholmu je dokonce zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Zlínský Lesní hřbitov vznikl na začátku třicátých let za starostování Tomáše Bati z diskuzí a logických úvah o potřebě většího pohřebiště pro rychle se rozrůstající město. Dosavadní, nacházející se v dnešním parku vedle Kudlovské přehrady, byl totiž dosti malý a začínala mu docházet kapacita.
Další tipy na procházky a výlety ve Zlínském kraji najdete na https://rozhl.as/TipyNaVyletZL.
Cenné je i to, že hřbitov je zasazen do původního přírodního prostředí bez většího vnějšího zásahu. Architekt celého projektu František Lydie Gahura pouze v centrální části postavil kamenný kříž a v sedmdesátých letech bylo u vstupu vybudováno krematorium.
Vůbec prvním pohřbeným byl syn doktora Gerbece, jenž se právě o vznik Lesního hřbitova do velké míry zasloužil. Hned po něm následoval po své letecké nehodě zakladatel obuvnických závodů Tomáš Baťa spolu s pilotem Jindřichem Broučkem.
Kromě Tomáše Bati jsou zde pohřbeni i další členové rodiny Baťů, spolu s nimi ale při procházení mezi hroby narazíte na celou řadu dalších významných místních osobností. Spoustu lidí se u jejich hrobů zastavuje a zamýšlí třeba nad jejich životem, či si ho zkrátka zkouší představit.
I proto může být právě zlínský Lesní hřbitov zajímavou možností k výletu. Vydat se na něj můžete třeba po zelené turistické trase vedoucí z centra Zlína přes lyžařský svah a kopec Barabáš, případně vyjet autobusem městské hromadné dopravy do zastávky Lesní hřbitov.
Lokace: Zlín
Délka trasy: 3,5 kilometru
Náročnost: mírně náročná
Vhodné pro rodiny se staršími dětmi
Související
-
Umrlčí cesta na Valašsku se kuriózně nachází u vesnice Veselá. Kolem ní jsou ostatky zatracenců
V životě můžete narazit na spoustu cest: svatební, křížovou, do nebe i do pekel ... V dalším z dílů seriálu Záhady a tajemství Zlínského kraje se vydáme na cestu umrlčí.
-
Barokní hřbitov ve Střílkách nabízí krásu barokních soch i dosud neodhalená tajemství
Barokní hřbitov ve Střílkách je národní kulturní památka obklopená chřibskými lesy. Jeho historie i současnost nabízí nejen spoustu zajímavých témat, ale i tajemství.
-
Baťův kanál na řece Moravě slouží k dopravě už od roku 1938, dnes je to oblíbený cíl turistů
16. října 1934 začala stavba Baťova kanálu na řece Moravě. Dnes je to především cíl turistů, v době svého vzniku ale sloužil k dopravě lignitu do otrokovické elektrárny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.