Harmonogram rozsvěcování vánočních stromů a předvánočních akcí ve Zlínském kraji

23. listopad 2022

Města i obce ve Zlínském kraji připravila na druhou polovinu posledního listopadového a zároveň prvního adventního týdne předvánoční programy a rozsvícení vánočních stromů.

Nabízíme přehled předvánočních akcí v okresních městech Zlínského kraje:

Zlín

  • Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Míru 27. 11. v 17:45
  • Rozsvícení vánočního stromu u Obchodního domu 24. 11. v 18 hodin (+ zahájení provozu vyhlídkového kola)

Vánoční festival s názvem Adventní Zlín začíná v sobotu 26. 11. na náměstí Míru. Připraveny budou tradiční dřevěné prodejní stánky s řemeslnými výrobky a vánočním sortimentem, nápoji i občerstvení. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílny nebo vláček. Každý den až do 23. 12. je připraven i hudební program. Podrobný program předvánočních akcí najdete ZDE.
Vánoční trhy se konačí také u Obchodního domu Zlín, a to až do 23. prosince. Společně s vánočním stromem se zde nabízí vánoční kolo a gastro stánky.

Uherské Hradiště

  • Rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí 25. 11. po 17. hodině

25. listopadu začnou vánoční akci i na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Od 16 bude na náměstí hrát skupina Eremy, těšit se můžete na trumpetové trio ZUŠ Uherské Hradiště nebo na tematickou projekci dětských kreseb Zimní čas. Vyvrcholením podvečera bude samotné rozsvícení vánočního stromu. Tomu bude předcházet videomapping v 17 hodin a v průběhu podvečera bude možné zhlédnout projekci na kostel ještě jedenkrát.
V tentýž den, tedy v pátek 25. listopadu se nejen rozsvítí vánoční výzdoba, ale začne také takzvaný Malý jarmark, tedy prodej občerstvení v dřevěných stáncích na náměstí, který potrvá celý prosinec a skončí až 1. ledna.
Přehled dalších předvánočních akcí, které zde proběhnou, najdete ZDE.

Kroměříž

  • Rozsvícení vánočního stromu 24. 11. v 16:30

Adventní jarmark s programem pro veřejnost bude probíhat 24. až 25. listopadu na Velkém náměstí. Po celou dobu jeho konání bude k dispozici i Ježíškova pošta. Program najdete ZDE

Vsetín

  • Rozsvícení vánočního stromu s Mikulášem na náměstí Svobody 2. 12. v 16:30

 Program Mikulášského dne najdete ZDE.

 

Výběr z dalších předvánočních akcí

Otrokovice

26.  listopadu, nám. 3. května 

Jarmark s doprovodným programem. Start prodeje v charitativních stáncích bude v 15 hodin, rozsvícení vánočního stromu proběhne v 16:30 a po něm bude následovat hudební program.

Uherský Brod

26. listopadu od 8 do 20 hodin, Masarykovo náměstí 

Kateřinský jarmark lidových řemesel spojený s hudebním a kulturním programem včetně rozsvícení vánočního stromu a ohňové show. K dispozici je samozřejmě i občerstvení v podobě slováckých nebo zabijačkových specialit, které budou v prodeji už v pátek 25. 11. 

Adventní víkend v ZOO Zlín

26. až 27. listopadu, Zoo a zámek Zlín Lešná

Na poslední listopadový víkend připravila zlínksá zoo oblíbené tvořivé Adventní dílny. Účast bude možná jen na základě elektronické rezervace provedené na internetových stránkách Zoo Zlín. https://www.zoozlin.eu/rezervace-akci/. O prvním adventním víkendu bude také slavnostně rozsvícen vánoční stromeček na nádvoří zámku a areál zoo rzzáří destítky světelných zvířecích motivů.

Holešov

Vánoční trhy v centru Holešova spojené z rozsvícením vánočního stromu proběhnou v sobotu 26. listopadu. Rozsvícení stromu bude v 17:30.

Kroměříž – Advent v zámku a podzámčí

Od 26. 11. do 18.12. proběhnou v Arcibiskupském zámku každý víkend speciální adventní prohlídky vyzdobenými Reprezentačními sály – celkem osm sálů bude vyzdobeno v duchu konkrétního svátku. Květinové vazby a dekorace tak budou symbolizovat např. odkaz sv. Ondřeje, sv. Barbory či sv. Lucie. Zámek bude pro veřejnost otevřen vždy od 9:30 do 16:00 hodin. Poslední prohlídka dne začíná v 15 hodin. Každý adventní víkend bude obohacen o doprovodný program.

Betlém v Kovozoo ve Starém Městě

Unikátní dřevo-kovový betlém v životní velikosti bude od 26.listopadu 2022 a až do 8. ledna 2023 opět k vidění v areálu KOVOZOO. Zvířata jsou vyrobená ze železného šrotu, lidské postavy vyřezány ze dřeva. K tomu navíc vánoční výzdoba z recyklovaných materiálů.

Dárkonoši - Od Ježíška po Santa Clause

Čtěte také

do 8. ledna 2023, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připravilo novou výstavu s názvem Dárkonoši – Od Ježíška po Santa Clause. Ve velkém sále tak čeká Ježíšek, Gwiazdor, Befana, Joulupukki Tomte a další tajemné bytosti. Jsou mezi nimi skřítkové, obři, čarodějnice, víly nebo dokonce kozel. Výstava potrvá až do 8. ledna 2023 a kromě kostýmů samozřejmě i informace o jednotlivých bytostech. Připraven je také výukový program s dílničkou, v níž se děti naučí, jak snadno, a přitom originálně zabalit dárky, a také si vyrobí vánoční přání a jmenovky.

Kouzlo přírodních Vánoc

Od 26. listopadu do 6. ledna, zámek v Holešově

Výstava za skly zámeckých arkád nenabízí v předvánočním čase betlém,y, ale projekt s názvem Kouzlo přírodních Vánoc, který je inspirován vánoční přírodou. Betkémy budou letos pouze doplňkem a organizátoři výstavy si je opět zapůjčili od moravských řezbářů a z tovačovské řezbářské školy. Další novinkou v prostoru zámeckého nádvoří v Holešově bude během adventních a vánoční dnů vánoční zvonička a slámový betlém v životní velikosti od Marie Pavlicové z Hroznové Lhoty

 

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.