Harmonogram rozsvěcování vánočních stromů a předvánočních akcí ve Zlínském kraji

23. listopad 2022

Města i obce ve Zlínském kraji připravila na druhou polovinu posledního listopadového a zároveň prvního adventního týdne předvánoční programy a rozsvícení vánočních stromů.

Nabízíme přehled předvánočních akcí v okresních městech Zlínského kraje:

Zlín

  • Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Míru 27. 11. v 17:45
  • Rozsvícení vánočního stromu u Obchodního domu 24. 11. v 18 hodin (+ zahájení provozu vyhlídkového kola)

Vánoční festival s názvem Adventní Zlín začal v sobotu 26. 11. na náměstí Míru. Nabízí tradiční dřevěné prodejní stánky s řemeslnými výrobky a vánočním sortimentem, nápoji i občerstvení. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílny nebo vláček. Každý den až do 23. 12. je připraven i hudební program. Podrobný program předvánočních akcí najdete ZDE.
Vánoční trhy se konají také u Obchodního domu Zlín, a to až do 23. prosince. Společně s vánočním stromem se zde nabízí vánoční kolo a gastro stánky.

Uherské Hradiště

  • Rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí 25. 11. po 17. hodině

25. listopadu začaly vánoční akce i na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Jejich přehled najdete ZDE.

Kroměříž

  • Rozsvícení vánočního stromu 24. 11. v 16:30

Vánoční trhy budou probíhat od 10. do 22. prosince na Velkém náměstí. V sobotu 10. prosince trhy zahájí videomapping a večerní koncert Davida Kollera. Připraveny budou přibližně dvě desítky stánků se sortimentem zaměřeným na dobré jídlo a pití a na drobné zboží spojené s Vánocemi. Chybět nebude ani oblíbený slaměný betlém či adventní hrnečky. Po celých 13 dnů by trhy měl doplňovat i kulturní program, který kromě koncertů nabídne pohádky, dílničky, zimní kino, programy dětí ze základních škol i místních folklorních a pěveckých souborů. Jedním z hlavních lákadel pak bude na zlatou neděli koncert zpěvačky Anny K.

Vsetín

  • Rozsvícení vánočního stromu s Mikulášem na náměstí Svobody 2. 12. v 16:30

Vánoční trhy se konají do 19. do 22. prosince vždy od 9 do 17 hodin. Připravy jsou prodejní stánky se svátečním sortimentem a kulturní a doprovodný program, ve kterém vystoupí například Heidi Janků, Laura a její tygři nebo Leona Machálková. Organizátoři připravili také videomapping na budovu Zdravotnické školy. Podrobný program najdete ZDE. 

Výběr z dalších předvánočních akcí

Kroměříž – Advent v zámku a podzámčí

Od 26. 11. do 18.12. proběhnou v Arcibiskupském zámku každý víkend speciální adventní prohlídky vyzdobenými Reprezentačními sály – celkem osm sálů bude vyzdobeno v duchu konkrétního svátku. Květinové vazby a dekorace tak budou symbolizovat např. odkaz sv. Ondřeje, sv. Barbory či sv. Lucie. Zámek bude pro veřejnost otevřen vždy od 9:30 do 16:00 hodin. Poslední prohlídka dne začíná v 15 hodin. Každý adventní víkend bude obohacen o doprovodný program.

Betlém v Kovozoo ve Starém Městě

Unikátní dřevo-kovový betlém v životní velikosti bude od 26.listopadu 2022 a až do 8. ledna 2023 opět k vidění v areálu KOVOZOO. Zvířata jsou vyrobená ze železného šrotu, lidské postavy vyřezány ze dřeva. K tomu navíc vánoční výzdoba z recyklovaných materiálů.

Dárkonoši - Od Ježíška po Santa Clause

Čtěte také

do 8. ledna 2023, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připravilo novou výstavu s názvem Dárkonoši – Od Ježíška po Santa Clause. Ve velkém sále tak čeká Ježíšek, Gwiazdor, Befana, Joulupukki Tomte a další tajemné bytosti. Jsou mezi nimi skřítkové, obři, čarodějnice, víly nebo dokonce kozel. Výstava potrvá až do 8. ledna 2023 a kromě kostýmů samozřejmě i informace o jednotlivých bytostech. Připraven je také výukový program s dílničkou, v níž se děti naučí, jak snadno, a přitom originálně zabalit dárky, a také si vyrobí vánoční přání a jmenovky.

Kouzlo přírodních Vánoc

Od 26. listopadu do 6. ledna, zámek v Holešově

Výstava za skly zámeckých arkád nenabízí v předvánočním čase betlém,y, ale projekt s názvem Kouzlo přírodních Vánoc, který je inspirován vánoční přírodou. Betkémy budou letos pouze doplňkem a organizátoři výstavy si je opět zapůjčili od moravských řezbářů a z tovačovské řezbářské školy. Další novinkou v prostoru zámeckého nádvoří v Holešově bude během adventních a vánoční dnů vánoční zvonička a slámový betlém v životní velikosti od Marie Pavlicové z Hroznové Lhoty

 

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.