Harafica si podmanila i USA: Rozhovor s vedoucím cimbálové muziky

Hostem Českého rozhlasu Zlín byl umělecký vedoucí cimbálové muziky Harafica z Uherského Hradiště Petr Gablas. Tématem rozhovoru byla nejen současná tvorba, ale i nedávné turné po Spojených státech.

Petr Gablas je vedoucím cimbálové muziky Harafica, která nedávno absolvovala turné po USA. To podle něj pro kapelu představovalo nezapomenutelný zážitek. Zmínil například kontrast mezi velkými sály, jako bylo například hraní v Chicagu pro téměř 600 lidí, a menšími kluby, jako byl Československý klub v Miami, kde hráli pro menší, ale o to věrnější publikum.

Jeden z vrcholů jejich amerického putování bylo vystoupení v New Yorku při rozsvěcování vánočního stromku, kde funguje československá škola. "Slyšet děti zpívat česky koledy v té vánoční době byl neskutečný zážitek," vzpomíná s úsměvem Petr Gablas.

Harafica nebyla v USA poprvé. Jedním z unikátních momentů jejich turné v roce 2022 bylo například unikátní propojení jejich koncertu s vysíláním Českého rozhlasu. Během svého vystoupení byla zpěvačka Kristýna Daňhelová připojena ve studiu v České republice a kapela ji doprovázela z USA.

Jak bylo takové propojení technicky náročné? Jak vůbec vznikl název Harafica a v jakém obsazení hraje? I to se dozvíte v záznamu rozhovoru s Petrem Gablasem.

Spustit audio

Související