Film s výhledem na valašské kopce. Bystřička, Valmez, Hulín a Slavičín mají jako poslední stálá letní kina

Hluk promítaček můžeme slyšet z kabin letních kin už jen na několika místech ve Zlínském kraji.

Letní biografy začaly s příchodem digitalizace před deseti lety postupně zavírat. Sledování filmů pod širým nebem je ryze českou tradicí. A promítání na náměstích, na koupalištích a v parcích stále láká.

Do tradičního letního kina se ale mohou filmoví fanoušci vypravit v kraji jen ve čtyřech městech. V Hulíně, Slavičíně, Bystřičce a ve Valašském Meziříčí

V kině v Bystřičce na Vsetínsku, které navštěvují hlavně turisté, stále promítají ze starých filmových pásů a digitalizovat se podle nezávislého místostarosty Pavla Kotrly nechystají. Nová technologie by se kinu prodražila. Kino ale chtějí udržet. „Je to tahák pro turisty,“ říká Kotrla.

Digitalizované kino je v Hulíně. „Jsme rádi, že kino máme,“ říká Zdeněk Štokman z Městského kulturního centra v Hulíně.

Ve Valašském Meziříčí nyní promítají po mnoha letech každý den. A mohou využívat techniku z opravovaného kina Svět.  „Chceme to dostat znovu do povědomí lidí,“ říká vedoucí kina Jan Grepl.

Další města řeší promítání venku provizorně.

Na letní kino tak mohou lidé chodit třeba v Uherském Hradišti, Uherském Brodě, Kroměříži nebo ve Zlíně. Po promítání v Příluku se nyní projekce přemístí do parku Komenského v centru města. V pátek 10. srpna se pak promítání přesune na zlínský zámek a poté na sídliště Jižní Svahy.

autor: Gabriela Hykl
Spustit audio

Související