Existuje něco jako špatná poezie? Klára Salcmanová hledá způsob, jak číst básně a rozumět poezii

15. duben 2024

Porozumět poezii se může mnohým z nás zdát jako pěkně tvrdý oříšek. Rozlousknout se ho pokusila studentka Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na JAMU Klára Salcmanová.

Hledala odpověď na otázky jako: Jak se dají poznat kvalitní verše? Existuje něco jako špatná poezie? Co to vlastně znamená? Hledala je v několika básnických sbírkách, v budově Městské knihovny v Praze i v sobě samé.

Čtěte také

Pořad Na básníkovu smrt ilustrují ukázky veršů napříč žánry, styly i formáty. Svůj hlas jim propůjčil student prvního ročníku činoherního herectví na JAMU Michal Stránský. Ilustrují různé přístupy k četbě poezie a komunikují s různými polohami, kterými prochází autorka samotná.

Pásmo Kláry Salcmanové kombinující poezii, humor a hluboké úvahy hledá způsob, jak básně číst a jak se jimi nechat oslovit. Především ale soucítí se všemi, kteří si při četbě poezie říkají: A jak tomu mám rozumět?

Rozjímání nad významem poezie doprovázejí verše Jana Skácela, Jiřího Žáčka, Walta Whitmana, Uedžimy Onicury, Karla Hynka Máchy a Jaroslava Seiferta.

autor: Klára Salcmanová
Spustit audio

Související