Druhá letošní Notečka přinesla Šmytec a Levandulu. Zahráli a zazpívali v Čejkovicích.
Sál Orlovny v Čejkovicích vyzdobený překrásnými folklórními motivy, se stal dějištěm letošního druhého koncertu z cyklu Na živú notečku.
Z Brna přijeli diváky v sále i u rozhlasových vysílačů potěšit muzikanti z Cimbálové muziky Šmytec, kteří si pozvali jako hosta čejkovický ženský spor Levandula.
Vznik cimbálové muziky Šmytec z Brna se datuje do roku 2000. U jejího vzniku stálo několik muzikantů z různých koutů Moravy, kteří se v Brně potkali na studiích. Po několika drobných obměnách muzikantů se obsazení kapely usadilo a v posledních letech hraje v neměnné sestavě.
Pestrá regionální příslušnost členů muziky přinesla také široký interpretační záběr kapely. Ten se projevil i na prvním profilovém nosiči s prostým názvem Šmytec z roku 2005. Jednoznačně nejvýrazněji se cimbálová muzika Šmytec ale věnuje hudebnímu folkloru Hanáckého Slovácka.
Dlouhodobě například spolupracovala s Folklorním souborem Zavádka z Čejkovic, aktuálně má za sebou čerstvou spolupráci při natáčení CD čejkovického ženského sboru Levandula. Kapela je zavedeným účastníkem regionálního folklorního festivalu Hanáckého Slovácka Krajem beze stínu. Pravidelně doprovází verbíře z Hanáckého Slovácka v regionálních kolech soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku a posledních 15 let také ve finále této soutěže na MFF ve Strážnici.
Do koncertního speciálu Na živú notečku si cimbálová muzika Šmytec přizvala také své milé hosty: dlouholetého sólistu kapely Michala Janoška, dětské interprety Mikuláše Lužného a Adama Trávníčka a ženský pěvecký sbor Levandula z Čejkovic.
Související
-
VIDEO: Na živú notečku s Cimbálovou muzikou Strýci ze Strání
Podívejte se na celý hodinový koncert lednové živé notečky tak, jak ho zažili hosté v sále.
-
VIDEO: Cimbálová muzika Břeclavanu zahrála na domovské scéně
Čím jiným si v přicházející podzimní slotě zlepšit náladu, než veselými písničkami! Cyklus Na živú notečku vás ani poslední zářijovou středu nenechal na holičkách.
-
VIDEO: Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky
Prostředek prázdnin zazněl Na živú notečku horňáckým folklorem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka