Doprava ve Zlínském kraji - stavby, uzavírky, omezení

Informace pro motoristy o významných dopravních stavbách a rekonstrukcích komunikací ve Zlínském kraji. Články pod aktuálními uzavírkami jsou řazeny podle aktuálnosti, tedy sestupně od nejnovějších.

V níže uvedeném přehledu jsou jen nejvýznamnější stavby a uzavírky.

Kompletní přehled všech oprav a uzavírek ve Zlínském kraji v roce 2024 (včetně silnic II. a III. tříd) najdete v tiskové zprávě Zlínského kraje ZDE.

Podrobné informace o uzavírkách a objízdných trasách najdou řidiči na webových stránkách Ředitelství silnic Zlínského kraje a Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Aktuálně:

Od 16. do 19. dubna je zcela uzavřená silnice mezi Bohuslavicemi u Zlína a Salaší. Podle Správy a údržby silnic budou dělnici opravovat povrch vozovky. Silnice přes Salaš slouží řidičům jako spojnice při jízdách do zlínské místní části Malenovice a do Otrokovic.

SPEED MARATHON

V pátek 19. dubna proběhne po celé ČR každoroční akce, která je zaměřená na dodržování rychlosti. Policie  při ní na předem oznámených místech v průběhu celého dne bude měřit. Seznam vybraných měřených úseků vzniká i na základě tipů veřejnosti. Cílem těchto preventivních akcí je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích. 
Seznam měřených míst ve Zlínském kraji najdete ZDE: 

Mapu stacionárních radarů ve Zlínském kraji najdete ZDE.

* I/49 Malenovice - Otrokovice:

Částečná uzavírka silnice Malenovice - Otrokovice (duben 2024)

2. dubna byla zahájena rekonstrukce části vozovky mezi zlínskou městskou částí Malenovice a Otrokovicemi. v Kvítkovicích ve směru ze Zlína budou řidiči projíždět pouze jedním jízdním pruhem (v úseku od obchodního centra po ceduli "Otrokovice"). V průběhu prvního týdne bude také uzavřena nájezdová rampa na dálnici D55 ve směru na Přerov, což by mělo trvat přibližně do poloviny května.
Opravy zasáhnou i do provozu městské hromadné dopravy - podrobnosti najdete ZDE.

* I/49 u Lípy, křižovatka odbočky na Slušovice

Od 3. dubna probíhá stavba okružní křižovatky na silnici I/49 v místě odbočení na Slušovice. Jde o nebezpečný úsek, který bývá dějištěm častých nehod. Provoz během realizace stavby je zachován obousměrný. Po celou dobu je uzavřena vedlejší komunikace ve směru Lípa – Paseky. Práce jsou rozděleny na pět etap. V prvních třech fázích nebude možné ve směru ze Zlína odbočit do Slušovic. Objízdná trasa povede přes Zádveřice. Dokončení prací je plánováno na podzim 2024. 

Čtěte také

* Napajedla - demolice a nová výstavba mostu

Od 3. března do podzimu 2025 je uzavřen silniční most ev. č. 49725-1 přes řeku Moravu v Napajedlích. Stávající most bude zdemolován a na jeho místě bude postaven nový. Podrobnosti najdete ZDE.

* II/497 mezi Uherským Hradištěm a Bílovicemi

Čtěte také

6. března začaly přípravné práce k opravě silnice mezi Uherským Hradištěm a Bílovicemi. 2,5 kilometru dlouhý úsek silnice se začne opravovat 18. března. Stavební práce budou rozděleny na dva úseky – první úsek v délce 1,159 km začne na konci města Uherské Hradiště a skončí za mostem, druhý úsek pak skončí v místě vjezdu do obce Bílovice. Práce jsou plánovány s přestávkami na 30 měsíců – měly by skončit v roce 2026. Po většinu času bude na silnici kyvadlový provoz řízený semafory. Pro nákladní vozidla nad 7,5 tuny bude platit objízdná trasa.

* II/438 mezi Bystřicí pod Hostýnem a místní částí Hlinsko pod Hostýnem

Rekonstrukce silnice na úseku 3,4 km, silnice bude zcela uzavřena. Práce začnou v březnu 2024, potrvají do září 2026.

Přehled dalších plánovaných oprav na silnicích I. třídy ve Zlínském kraji v roce 2024:

Čtěte také

* oprava mostu přes řeku Moravu v Uherském Hradišti. Práce na mostě budou probíhat po polovinách - předpoklad ŘSD je od prázdnin do listopadu 2024 a 4 měsíce v roce 2025 se zahájením prací na jaře. Provoz bude veden v obou směrech v režimu 1+1 bez semaforů.
* výměna povrchu vozovky budeme letos také realizovat na silnici I/49 ve zlínské ulici Osvoboditelů v úseku mezi křižovatkami pod divadlem a pod Kolektivním domem (během letních prázdnin)
* oprava silnice I/57 v průtahu Valašského Meziříčí - podrobnosti ZDE 
* oprava silnice I/35 mezi obcemi Zašová a Střítež, křižovatka se silnicí III/01876 (předpokládaný termín zahájení v druhé polovině letošního roku) ... Nová křižovatka bude řízená světelnou signalizací. Přibydou odbočovací pruhy, nové chodníky a hlavně bude odsunuta železniční trať dále od silnice I/35. V rámci stavby bude také rekonstruována železniční zastávka Zašová.
* oprava povrchu silnice mezi Liptálem a Lhotou u Vsetína (2. etapa, termín zatím není znám)
oprava tříkilometrového úseku silnice I/35 mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Dolní Bečvou. Provoz bude veden kyvadlově (zahájení na konci prázdnin)
* oprava povrchu silnice I/57 v průtahu Valašských Klobouk. (zahájení prcí v první polovině roku, provoz bude veden kyvadlově)

ŘSD Zlín - mapa oprav 2024

Dlouhodobější uzavírky a omezení:

* D55 – nájezd ve směru z Uherského Hradiště

V souvislosti s postupem prací na stavbě mostu D55 Napajedla – Babice bude od října 2023 uzavřen nájezd na dálnici D55 ve směru z Uherského Hradiště (EXIT 34)!. Provoz bude veden po silnici I/55 přes okružní křižovatku do Kvítkovic. Vzhledem k vysoké vytíženosti komunikace I/55 se očekávají dopravní komplikace. Toto omezení potrvá až do roku 2025.

Napajedla, stavba mostu, objížďka 10/2023

* Palačovská spojka

Čtěte také

V červnu 2023 byla zahájena stavba Palačovské spojky - čtyřproudové silnice, po které se dostanou lidé z Valašska rychleji na dálnici. Úsek dlouhý přes 5 kilometrů začíná kousek od Lešné u Valašského Meziříčí a skončí připojením na dálnici D48. 

* D55, most u Napajedel

20. dubna 2023 začala stavba mostu a souvisejících objektů u Napajedel na Zlínsku. Budovaný úsek budoucí D55 Napajedla – Babice má délku 0,5 km. Stavbu dálnice z Napajedel do Spytihněvi a Babic komplikuje terén, kde se v úzkém prostoru setkává řeka, železnice a obecní zástavba. 
Stavba D55 5506 Napajedla – Babice je rozdělena do dvou etap. Stavba mostu přes řeku Moravu, která navazuje na obchvat Otrokovic, je první etapou. Po jejím dokončení ŘSD naváže další etapou dálnice D55 mezi Napajedly a Babicemi.

D55, Napajedla, most – srpen 2023:

* Zahnašovice - Martinice

Čtěte také

Vzhledem k posunu prací na stavbě dálnice D49 v úseku Hulín – Fryšták bude nutné částečně uzavřít křižovatku u Zahnašovic u Holešova. Omezení začalo platit 8. 11. Minimálně do konce roku 2023 bude zcela neprůjezdná obslužná komunikace mezi Zahnašovicemi a Martinicemi (silnice Šindelná).

Zachován zůstává provoz mezi Žeranovicemi a Martinicemi. Objízdná trasa vede do 31. července pro všechna vozidla přes město Holešov. Od 1. srpna budou vozidla nad 7,5 t jezdit přes průmyslovou zónu Holešova.

* I/57 křižovatka s ulicí Mostecká, Vsetín

Ve Vsetíně probíhá stavba takzvané rampy Mostecká. Stavba řeší vybudování dvou nových křižovatkových větví frekventované křižovatky silnic I/57 a I/69 ve Vsetíně v místní části Rokytnice. Úpravou dojde ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, jde  totiž o velmi nebezpečný úsek, kde často dochází k nehodám s tragickými následky.
Kvůli této stavbě je uzavřeno parkoviště u silnice I/69, platí snížená rychlost na 30 km/h a v obou směrech na silnici I/69 jsou zúžené jízdní pruhy. Upozorňujeme řidiče na zvýšený pohyb vozidel stavby na silnici I/57.
Dokončení celé stavby je plánováno v roce 2024.

Obecné informace:

Rizikovým místem na silnicích ve Zlínském kraji je podle statistik zatáčka v ulici Objízdná v Otrokovicích. Vychází to z nových informací Portálu nehod. Ten sleduje místa, kde především mladší řidiči častěji bourají kvůli vysoké rychlosti. Proč je tato zatáčka v Otrokovicích místem častějších nehod, vysvětluje datový analytik Jan Chalas z Portálu nehod:

* Radary ve Zlínském kraji

Stacionární radar měří aktuální rychlost vozidla pouze na jednom konkrétním místě.
Tlakové senzory jsou umístěné v 16 mm široké a 25 mm hluboké drážce pod povrchem silnice a to ve vzdálenosti cca 1 m od sebe. Pokud přes ně přejede automobil, vypočítá Traffistar jeho rychlost a kamera ji zaznamená spolu s registrační značkou, tváří řidiče, rychlostí, datem a časem přestupku.

Mapu stacionárních radarů ve Zlínském kraji najdete ZDE.

Město Otrokovice umístí v ulici Bří Mrštíků v Kvítkovicích (na silnici do Kvítkovic po tzv. staré malenovské), kde je zatím jen ukazatel rychlosti, radar, který bude měřit rychlost v okamžiku průjezdu i na úseku. K instalaci radaru by mělo dojít během dubna nebo května, poté bude uveden do zkušebního provozu. Pokud bude vše v pořádku, rozjede se naostro. 

Nové radary se chystají instalovat i v Biskupicích a Petrůvce na Zlínsku.

Nejnovější články

Stránky