Dobré vztahy se sousedy chtěly vždy trochu snahy

K dobrému žití každé rodiny patřily vždy i dobré vztahy se sousedy. Jak je pěstovat, radí Pravidla společenská z roku 1914 a tady jsou.

Můžeš-li sousedu prokázati nějakou úsluhu, učiň tak ochotně a rád. Sám však, pokud možno, nevyžaduj ničeho a zejména si ničeho nevypůjčuj. Své děti veď k tomu, aby si nedovolovaly v domě nepřístojnosti, neskákaly po schodech a nebouchaly dveřmi.

Doma sám nos měkké domácí střevíce a ani nemluvňata nekolébej v hrnčivém kočárku. Pokud máš gramofon, nepouštěj jej pro své potěšení v otevřeném okně.

Z okna také nikdy nic nevylévej a nevyhazuj a ani peřiny do nich větrat nedávej. Nanejvýše do dvora tak lze učiniti. Jen tak dojdeš štěstí sousedského. Tak pozdravujte sousedy!

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.