Díky kuchaři Svatoplukovi jsem prošel mnoho kuchyní, ale nenaučil jsem se nic, směje se Josef Dvořák

22. leden 2025

Stále dobře naladěný Josef Dvořák je patrně nejznámějším českým vodníkem. „Že budu ještě v 82 letech hrát Čochtana v Divotvorným hrnci, to jsem si nepředstavoval ani ve snu,“ říká v pořadu Alex a host.

Velké role měl také v seriálech Nemocnice na kraji města, Cirkus Humberto nebo Návštěvníci. Legendární je jeho Svatopluk Kuřátko v seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka, od jehož vysílání letos uplyne už 40 let.

Pořad se vysílal živě s tím, že do děje budou vstupovat diváci prostřednictvím hlasování. „Z živého vysílání jsem měl velikánský respekt. Točil to režisér František Filip, a toho zbožňoval snad každý herec. On si tenkrát vymyslel, že se to bude točit v reálu. Poznal jsem tak spoustu kuchyní a kuchařů. Výsledek toho všeho byl, že jsem se nenaučil uvařit vůbec nic. Komparz dělali opravdoví kuchaři, ale já si s nimi pořád povídal, protože to miluju,“ směje se.

Josef Dvořák

Seriál se pro něj stal i milníkem v osobním životě. „To je seriál, na kterým jsme se namlouvali se svou ženou. Ona tam dělala produkci. Ale byla práce ji sbalit. Už jsem se smiřoval s myšlenkou, že to nedopadne. Vynechám detaily, ale vyšlo to,“ usmívá se a oceňuje empatii ženy, s kterou už píše 40 let společného života. Produkční mu dělá dodnes. „Ona se povedla.“

Díky Semaforu hraje dál

Nechybělo ale mnoho a herectví pověsil na hřebík. Bylo to v komplikovaném období po roce 1968. „Tenkrát jsem se rozhodl, že končím a v Kladivadle jsem odevzdal imaginární klíče. Večer jsem měl čas, tak jsem zašel do Semaforu. Po dlouhé době jsem byl v divadle jako divák. A já těm hercům záviděl a v duchu se loučil. Přede mnou seděl Jiří Suchý, otočil se a zeptal se mě, co budu dělat příští sezonu.“

Od té doby má na kontě mnoho rolí. V divadle i v televizi se objevil nesčetněkrát v roli vodníka. I dnes ho můžete vidět v nestárnoucím představení Jiřího Voskovce a Jana Wericha Divotvorný hrnec. „Hraju Čochtana. To je císař mezi vodníky! Nepředstavoval jsem si, že v 82 letech tohle budu hrát. Pro mě už v těchto letech takový herec neexistoval. Je to pro mě zázrak. A pořád to hraju moc rád.“

Alex Mynářová a Josef Dvořák

Jeho nejoblíbenějším seriálem je Cirkus Humberto, který opět vznikl pod taktovkou režiséra Františka Filipa. „Já totiž strašně miluju světský. Hrozně jim fandím. Na tyhle myšlenky mě přivedl spisovatel John Steinbeck. Jakmile přijely kolotoče, tak jsem tam chodil. A když přijel cirkus, tak jsem s klukama chodil pomáhat stavět manéž. Pak jsme dostali volňásky na představení. Strašně jsem chtěl aspoň na léto k cirkusu. A díky tomuhle seriálu se mi to vyplnilo.“

Podobně si váží seriálu Nemocnice na kraji města. Jak vzpomíná na scénu, kdy mu Iva Janžurová hodila do obličeje dort? Co by dělal, kdyby nevyšlo divadlo? Co řekl o Kladivadle? Jak vznikla kniha Kulišárny Josefa Dvořáka? Dal si do nového roku nějaké předsevzetí? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.