Dejte si bílou ředkev před těžkým jídlem, zmírňuje totiž obtíže s trávením

16. květen 2023

Bílá ředkev je větší příbuznou malých červených ředkviček a využít se dá ve studené i v teplé kuchyni. Je libo salát, pomazánku? Ředkev si můžete podusit podobně jako zelí.

Bílá ředkev je doma v Japonsku. Chuť má jemnější než klasické ředkvičky, je dietní, osvěží dech a pomůže i s bolestí hlavy. Chlubit se může vysokým obsahem vitamínu C, ten dělá dobře naší imunitě, obsahuje i vitamíny skupiny B, železo, hořčík, draslík.

Působí blahodárně na stav srdce a cév. Zmírňuje obtíže s trávením, dopřát byste si ji měli před každým těžkým mastným jídlem. Bílá ředkev vydrží uložena v lednici déle než týden.

A přidáme ještě dva jednoduché recepty. Ten první je nastudeno: najemno nastrouhanou ředkev stačí pokapat citrónovou šťávou a máte výživný a chutný salát. Další způsob je tepelné zpracování: na rozehřátém oleji orestujte nakrájenou jarní cibulku, přidejte nastrouhanou ředkev a posypte vašim oblíbeným kořením. A máte skvělou zeleninovou přílohu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.