Budoucí umělecké hvězdy zaplnily Kroměříž, akademie přilákala mladé zpěváky, tanečníky i malíře

31. srpen 2021

Nadané děti z celé republiky se poslední prázdninové víkendy sešly v Kroměříži. 

Mladí hudebníci, tanečníci ale i výtvarníci se v Kroměříži zúčastnili zahájení čtvrtého ročníku Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, ve které budou pracovat po celý nadcházející školní rok s předními osobnostmi české umělecké scény.

Do Kroměříže tak jeden víkend zamířili i operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírní virtuos Ivo Kahánek, koncertní mistr České filharmonie a PKF Prague Philharmonia, houslista Jan Fišer. Na děti čekala také úvodní intenzivní pracovní setkání s klavíristou Karlem Košárkem, flétnistou a vyhledávaným pedagogem Janem Ostrým, zpěvačkou Radkou Fišarovou, saxofonistou a hudebním skladatelem Marcelem Bártou, malířem Martinem Velíškem, ilustrátorkou Lelou Geislerovou nebo choreografem a tanečníkem Janem Kodetem.

Na nové stipendisty čekaly i dvě přednášky. Ivo Kahánek poradil, jak z trémy udělat své pomocníky. Zkušená terapeutka Olga Tajovská pak pomohla umělcům vědomě pracovat s vlastním tělem.

Cílem Akademie MenART je rozvíjet a podporovat mladé talenty, ale také inspirovat jejich pedagogy. Do celoročního programu tak vstupuje na 232 žáků ZUŠ a dalších uměleckých škol i jejich učitelů.

Akademie MenART propojuje uměleckou praxi a vzdělávání, inspiruje k výměně zkušeností a navázání vazeb důležitých pro další tvůrčí činnost v rámci moderních přístupů k uměleckému vzdělávání talentovaných žáků a škol, které usilují o podporu jejich talentů.

Právě vlastní pozitivní zkušenosti z přístupu pedagogů vedly umělce k rozhodnutí stát se pro následující rok mentory.

„Čas je to nejcennější, co člověk v životě má. Já jsem šťastná, že sama za sebe mohu říct, že věnovat se mladým lidem a předávat jim něco z toho, co jsem se naučila, je tou nejvíce naplňující věcí v mém životě,“ vysvětluje pěvkyně Kateřina Kněžíková.

Motto Akademie MenART, která vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené, zní 'inspirativní setkání jsou v životě zásadní', což potvrzují i slova jednoho z absolventů uplynulého ročníku: „Setkávat se s jinými, stejně naladěnými lidmi, ať už absolventy, mentory, či lidmi okolo, bylo úžasné… Vím, že takové zkušenosti jsou k nezaplacení, a já věřím, že to vše v budoucnu zúročím.“

Výsledky společné práce stipendistů a mentorů pak budou prezentovány na velkých renomovaných festivalech jako mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Smetanova výtvarná Litomyšl nebo Americké jaro, které tak dávají najevo, že podpora talentů jsou důležitou součástí uměleckého prostředí.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka