Borovička nebo slivovička se na závěr stolování pije pomalu. Proč, prozradí Ladislav Špaček

19. leden 2025

Po dobrém jídle s přáteli nebo ve společnosti se hodí dát si kořalku na zažívání. Pije se na ex, nebo je lepší si ji dávkovat? A můžeme si s ostatními přiťuknout?

Aperitivy a digestivy jsou obvykle lihoviny. Může to být ale také cherry, tedy speciální druh vína. Těmito nápoji si nikdy nepřiťukáváme.

Přiťukáváme si pouze vínem, a to jak tichým, tak šumivým. Můžeme tedy kombinovat šampaňské a tiché víno, ale nemůžeme kombinovat víno s vodou, víno se slivovici nebo víno s džusem.

Digestivy, které pijeme na závěr, popíjíme zvolna. Mají nám příznivě ovlivnit trávení a je to vlastně finále společenského večera. Není tedy žádný důvod, proč třeba grappu nebo panáka borovičky do sebe, takříkajíc, kopnout najednou. Není žádný spěch. Stolování je dlouhodobá společenská uvolněná záležitost, proto jemně popíjíme, konverzujeme a končíme společenský večer.

KE KOUPI V E-SHOPU RADIOTEKA.CZ

Ladislav Špaček

Patří k největším odborníkům na vývoj etikety i její současnou podobu. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Ladislav Špaček

Na začátku učil vývoj české gramatiky, později se stal redaktorem a moderátorem v Československé televizi. Nejznámější byl ovšem jeho post tiskového mluvčího prezidenta republiky Václava Havla mezi lety 1992 a 2003.

Během této doby se účastnil bezpočtu společenských událostí vrcholného charakteru. Navštívil více než padesát zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů, králů a jiných hlav států.

Dnes píše knihy o etiketě a pořádá odborné přednášky a cvičení v tomto oboru. Jeho rady z etikety uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.

autoři: Patrik Rozehnal , djo
Spustit audio