Betlém v láhvi, dům v demižonu, hlavolam v žárovce. To všechno dokáže sestavit rekordman Leopold Heneš
Leopold Heneš je držitelem největší kolekce objektů sestavených uvnitř lahví, demižonů, koštýřů i žárovek. Může se také chlubit mnoha mimořádnými kusy, z nichž některé jsou vystavené v Muzeu rekordů v Pelhřimově.
Na začátku jeho celoživotního koníčku stála snaha vymyslet pro svou tehdejší lásku originální dárek. Do skleněné láhve vložil rámeček s fotografií. "Kytka nebo bonboniéra, to není ničím zvláštní. A já jsem vždycky chtěl být něčím jiný, lepší. Když jsme se pak rozešli, našel jsem tu láhev za dveřmi. A tak jsem si ji schoval. Ale kdyby s tím řízla o zem nebo to hodila do popelnice, tak kdoví, možná bych dnes spíš chodil na ryby." směje se modelář Leopold Heneš.
Práce Leopolda Heneše jsou rozesety i po světě. "Nejdále mám svoje věci v Norsku a ve Spojených státech amerických, konkrétně v Clevelandu. Tam je nejsilnější komunita, ve které se udržují české zvyky. Byli tady na sokolském sletu, no tak ode mě dostali dárek," říká modelář, který slíbil na závěr své návštěvy ve studiu, že složí do demižonu také brněnský Špilberk.
Kromě úspěchů, které se svými objekty v láhvích a žárovkách slaví, ho ale těší i to, že má následovníka. Vnukovi Davidovi je teprve deset let a už se může pochlubit dvěma rekordy. Skládá hlavolamy rychleji než děda a umí to poslepu se zavázanýma očima. Jeden rekord dokonce mají společný, a to dvougeneračně poskládaný hlavolam uvnitř žárovky.
Čím získal Leoš Heneš pro své hobby vnuka Davida? Proč si pro skládání objektů vyrábějí vlastní nástroje? A jakou hodnotu má jeho sbírka? Poslechněte si Apetýt s datem 25. října 2022.
Související
-
Tomáš Večeřa ze Sazovic na Zlínsku svými šlapacími autíčky plní sny dětí i tatínků
Cesta Tomáše Večeři k výrobě šlapacích autíček nebyla přímočará. Dnes vyrábí modely pro celý svět.
-
Vsetínský modelář vytvořil obří model ponorky a rozhodně není z kupované skládačky
Dnešní modeláři už nelepí modely z prefabrikovaných dílků, používají 3D tiskárny. Takto vznikl i model ponorky, který vytvořil modelář Oto Gerža ze vsetínské Rokytnice.
-
S rekonstrukcí legendárního Čmeláka pomáhali v Kunovicích i malí nadšenci
Žluto- červený letoun Čmelák je nově k vidění v leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.