Adresa Vyškovec. V horské vesničce v Bílých Karpatech se žije jinak

Vesnice se rozkládá na sedmi stech hektarech poblíž slovenských hranic. Jde o asi padesátku samot a rekreačních objektů.

Trvale žije ve Vyškovci asi sto padesát lidí. Loni jim zrušili pevné telefonní linky, není tu obchod, část úzkých komunikací je ve špatném stavu.

„Tři roky nemáme obchod. Majitelka odešla na mateřskou a nikdo to nechce vzít,“ říká starosta Bohumil Hodulík (nezávislý).

Ve Vyškovci je třeba dvacet osm kilometrů silnic, mnohé jsou ve špatném stavu. „Silnice nám tady chybí, většina lidí tu musí mít čtyřkolky, jinak by se sem v zimě nedostala,“ říká obyvatelka Vyškovce Pavla Macková.

Obec proto chce na jejich opravy získat peníze z dotací určených na přeshraniční spolupráci.

Vyškovec je horská kopaničárská obec a rozkládá se v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, v blízkosti hranice se Slovenskem.

Vyškovec vznikl kolem roku 1730 spojením jednotlivých samot a usedlostí do obce. První písemná zmínka o obci je z roku 1830. V obci se dochovalo několik domů postavených ve stylu lidové kopaničářské architektury. Zajímavostí obci je nově postavená pěkná zvonička s automaticky spouštěnou hudbou.

autor: pes
Spustit audio

Související