O pořadu Zelný rynk

Literárně-publicistický magazín Aleny Blažejovské přináší texty a seriály předních spisovatelů a publicistů, ale i začínajících tvůrců.

Rozhovory a reportáže mapují moravská nakladatelství, divadla, časopisy, klubovou scénu, festivaly a vůbec kulturní dění na Moravě. Součástí pořadu je i seriál a rubrika Kulturní výročí. Setkáte se s nahrávkami nezávislé hudební scény i s hosty, kteří reprezentují nejrůznější alternativy životního stylu, filozofie, náboženství a umělecké tvorby.

Autorka Alena Blažejovská vystudovala češtinu a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (tehdy UJEP) v Brně. V Českém rozhlase působí od roku 1986. Od roku 2000 vyučuje v ateliéru Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na Divadelní fakultě JAMU. V roce 2019 byla jmenována profesorkou. Je držitelkou ceny města Brna v oblasti žurnalistiky a publicistiky pro rok 2017.

Historie pořadu

Literárně-publicistický magazín Zelný rynk se vysílá od roku 1996. Již v roce 2000 zaujal porotu soutěže Prix Bohemia Radio v kategorii Pořady uměleckého slova. Rozhlasový režisér, publicista a pedagog Jiří Hraše tehdy konstatoval, že tento brněnský magazín je svým charakterem v historii rozhlasového vysílání v Česku unikátní.

V následujícím roce získala Alena Blažejovská za pořad Zelný rynk Cenu programového ředitele Českého rozhlasu Josefa Havla za rok 2000. Fejetony psané pro Zelný rynk byly opakovaně oceněny v mezinárodní soutěži Evropský fejeton. V pořadu se už řadu let prezentují rovněž studenti a absolventi Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky, který funguje na Divadelní fakultě JAMU.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
sobota 17:05Brno
sobota 17:05Zlín
po 4:00Dvojka

Poslední záznamy

Pořad připravují

Další pořady

 • Návraty do minulosti

  Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.

 • Oldies jako na dlani

  Pořad nabízí pohled odjinud. Historická fakta, vztahující se k interpretům i skladbám. Informace, které jinde neuslyšíte.

 • Zlaté hity Jirky Svátka

  Po stopách vzniku těch největších českých i světových hitů pátrá každý všední den Jirka Svátek.

 • Velká radioporadna

  Nemáte peníze na zaplacení všech účtů? Děsí vás, že po dalším zdražení energií a potravin nebudete mít na živobytí? Nevyznáte se v příspěvku na bydlení?