Zdolala Kilimandžáro i pacifickou hřebenovku. Cestou jsem myslela na tlačenku, směje se Monika Benešová

12. říjen 2021

Monika Benešová je cestovatelka a autorka knihy Moje pacifická hřebenovka. Trpí Crohnovou chorobou, přesto zdolala letos v létě nejvyšší horu Afriky.

„Když jsem uviděla Kilimandžáro poprvé, tak ve mně hrklo. Byl to pro mě neskutečný zážitek, má to úžasnou atmosféru. Když jsem tam vystoupala, tak jsem byla na okraji kráteru. Rozednívalo se a to byla nádhera.“

Impulsem ke zdolání nejvyšší hory Afriky bylo mimo jiné i to, že se necítila úplně nejlépe. „Bylo období, kdy mi nebylo dobře a mně vždycky pomůže vrátit se do přírody, do hor, být tam sama. Tohle mě nakopne a povzbudí. A je mi potom líp i po návratu do běžného života,“ vysvětluje. „Zdravotní report podávat svému lékaři ale během cesty musím – jak se mám a co moje střívka,“ dodává s úsměvem. „Mám pocit, že se na cestě přestanu rýpat ve svém zdravotním stavu a přestanu se litovat. Hlavu zaměstnám něčím jiným a tělo začne fungovat jinak.“

Čtěte také

Na vrchol hory šla týden a zpět pouhé dva dny. „Nahoře mně zmrzla voda, padlo na mě vyčerpání a začala jsem mít žaludeční problémy. Z vrcholu jsem téměř odcválala,“ popisuje.

Exploze v Bejrútu

V srpnu 2020 byla v přístavu v Bejrútu, kde ji zasáhl výbuch. „Několik nocí jsem potom nespala. Že to se mnou zatřáslo, je asi jasné.“ Další měsíc zůstala jako dobrovolník na místě, pořídila jsem si koště a lopatu a snažila se pomáhat. „Ještě dneska se lekám hlasitých ran, pořád to ve mně je.“

Jaký nápoj jí pomohl při cestě z vrcholu Kilimandžára? S kým si člověk povídá, když je na cestě sám? V čem vidí podobnost mezi výbuchem v Bejrútu a řáděním tornáda na Moravě? A proč se během pandemie rozhodla pomáhat na covidovém oddělení? Poslechněte si celé vyprávění Moniky Benešové v rozhovoru s Jarkou Vykoupilovou.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související