Zanesené stěny výměníku kamen? Příčin je několik. Poradíme, jak ho vyčistit
Máte už pár let doma kamna s výměníkem na vytápení dřevem a máte na stěnách výměníku v ohništi nános, který zabraňuje rychlejšímu ohřátí vody a následně v potrubí? Víme, jak ho co nejefektivněji vyčistit. Lepší je ale prevence.
„Když je hodně zanesený výměník, ideální je nános na výměníku seškrabat, když jsou kamna teplá a oheň v nich dohořel. V žádném případě nepoužívejte tekuté chemické přípravky. Jejich výpary u teplého čištění by mohly způsobit velmi nepříjemné situace, například požár nebo výbuch,“ radí Martin Šesták, prodejce kamen, krbů a komínů v Plzni Doudlevcích.
Jsou ale i prostředky, které dehet a saze vysuší, a ty pak následně spadnou do výběrové šachty komína nebo z kouřovodů a výměníku přímo do ohniště.
„Můžete použít i tyto výrobky: Čisticí polena, Sazínek, Kominíček, Sadpal a další, ale to je prevence. Jinak nezbývá nic jiného, než z teplých kamen dehet z výměníku odškrábat nebo se domluvit s kominíkem. Následně pořádně zatopit, aby došlo ke spálení dehtu,“ radí Šesták.
Příčiny zanášení kamen
Může se také stát, že jsou kamna předimenzovaná, tudíž se dusí a dehtují. Kamna s výměníkem by měla být lehce poddimenzována, aby byla topením hnána k výkonu a nedošlo k zadehtování výměníku.
Pokud jste si nechali zateplit dům a vyměnit okna, nemusí najednou kamna mít dostatečný přívod vzduchu k hoření. Vinu může mít i dřevo s velkým obsahem pryskyřice, která může zanášet výměník a kouřovou cestu. Může to být i škrcení hoření, ve spalinové komoře vzniká dým a ten se usazuje v podobě dehtu a sazí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.