Žahour, natahovačka a knedlíky aneb Borovanské borůvkobraní

1. červenec 2023

Kde jsou borovice, tam jsou i borůvky, a obojí v sobě spojují jihočeské Borovany, kde se každoročně na začátku července koná lidová slavnost, zasvěcená právě těmto malým lesním plodům.

Kolem Borovan jsou celé koberce rostliny, která se správně jmenuje brusnice borůvka, a tak není divu, že se borůvkový festival koná právě tam. Na Borovanském borůvkobraní lze tři dny zpívat, tančit, ochutnávat a zjistit spoustu kulinářských zajímavostí, např. jak se správně připravuje žahour a natahovačka, co všechno patří do borůvkového vína, jak mají chutnat správné borůvkové knedlíky, jak se borůvky snoubí s masovými pokrmy.

Milovníci lidové kultury se dozvědí něco o tom, jak to před pár staletími chodilo v jihočeských regionech Doudlebsko a Blata, jací byli jejich obyvatelé, čím se živili a jaké nosívali kroje. V Borovanech natáčela Markéta Ševčíková. Poslechněte si Folklorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.