Za horňácké výšivky na krojích si Šárka Hlahůlková vysloužila ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby

14. srpen 2023 10:45

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby si o víkendu převzaly dvě oceněné na festivalu Slovácký rok v Kyjově. Jihomoravský kraj ho každoročně předává lidem, kteří se věnují tradičním řemeslům a snaží se je předat dalším generacím. Jednou z letošních oceněných je Šárka Hlahůlková z Velké nad Veličkou, titul dostala za horňáckou výšivku.

„Vzory jsou různé, ale vždycky je tam srdíčko nebo kvíteček.“ Se Šárkou Hlahůlkovou si prohlížíme tradiční vzory, kterými zdobí horňácké kroje. První vzorníky si vyšila asi v deváté třídě. Většinu motivů se postupem času naučila sama.

Šárka Hlahůlková zdobí horňácké kroje

„Mám takové dvě velké bichle plné vzorů, které si vyfotím, vytisknu a zakládám. Takže mám i takový obrazový archiv. Na horňácké slavnosti chodím vždycky s mobilem, s foťákem a vždycky na někom uvidím něco, co třeba ještě nemám.“

Například jedna mužská košile, které vyšívá nejčastěji, jí zabere až 80 hodin práce. Dosud jich vyrobila 106. Ozdobit ale umí i další části kroje a ukazuje na vyšívané nohavice: „Je to vyšívané na sukně. Každá dědina má svou barvu, takže třeba ve Velké mají Veličané světle modré.“

Šárka Hlahůlková zdobí horňácké kroje

Hlahůlková učí děti na prvním stupni základní školy. K ručním pracím se snaží inspirovat i je. „Můžu říct, že mě velice překvapili, když si všichni ke Dni matek vyšili záložku. I kluky to velice bavilo a šlo jim to. Jinak si myslím, že dneska už ty děti mají úplně jiné zájmy.“

Ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby získala letos i Gabriela Bartošková ze Strážnice, která se věnuje modrotisku.

autor: Hana Novotná
Spustit audio

Související