Za dávné vystěhování Romů musí Vsetín zaplatit odškodné, rozhodl pravomocně soud

25. květen 2021 10:53

Vrchní soud v Olomouci rozhodl o odškodnění a omluvě města Vsetín za patnáct let staré vystěhování Romů z pavlačového domu u polikliniky. 

Vsetín musí zaplatit lidem, které před patnácti lety nechalo vystěhovat vedení města v čele s tehdejším starostou Jiřím Čunkem z pavlačového domu na okraj města a na Jesenicko, 302 tisíc korun. Rozhodl o tom pravomocně Vrchní soud v Olomouci.

Vystěhovaní obyvatelé přitom požadovali téměř šest milionů korun. Podle lidoveckého starosty Vsetína Jiřího Růžičky u části lidí soud žalobu zamítl...

"Celkem žalobu uplatňovalo 52 lidí. Vrchní soud žaloby ve 27 případech zamítl v plném rozsahu a u zbývajících 25 lidí žaloby zamítl částečně, což znamená, že město by těm lidem mělo zaplatit tři sta tisíc korun jako odškodné," sdělil Českému rozhlasu Zlín starosta Růžička.

Čtěte také

Olomoucký vrchní soud rozhodoval v letitém sporu města Vsetín a bývalých obyvatel již neexistujícího pavlačového domu v centru města.

Vsetín romské rodiny z pavlačového domu vystěhoval v roce 2006, kdy město vedl Jiří Čunek (KDU-ČSL). Objekt byl ve špatném stavu, město pak dalo dům zbourat.

Soudy se případem zabývají od roku 2008. Podle radnice požadovalo po městu 52 lidí celkem 5,6 milionu korun za utrpěnou psychickou újmu související s jejich vystěhováním. Poté navrhovali mimosoudní narovnání, jež by přišlo městskou pokladnu téměř na deset milionů korun. Zastupitelé města na mimosoudní návrh nepřistoupili. Naposledy krajský soud přiznal rodinám náhradu újmy ve výši 661 tisíc korun. Po odvolání města Vrchní soud podle radnice snížil výši náhrady na 302.000 korun.

"Současně je ale nutno dodat, že někteří z částečně úspěšných žalobců jsou dlužníky města, proto dojde v jejich případě k započtení dluhů. V praxi to znamená, že ze soudem přiznaného odškodnění 302 tisíc korun bude započteno 130 tisíc a skutečně vyplaceno jen 172 tisíc korun," uvedl starosta.

Sociální byty v lokalitě Poschla ve Vsetíně

Žalobci u vrchního soudu částečně uspěli s požadavkem na omluvu. "Město se jim mělo omluvit v denním tisku a časopisech za průběh vystěhování, který označili za deportaci provedenou pod nátlakem. Podle soudu se ale nic takového neprokázalo. Přiznal jim pouze omluvu formou dopisu, a to za údajné omezení volby dalšího pobytu a způsobu života. Psaní v tomto duchu jsme již odeslali," uvedl starosta.

Verdikt vrchního soudu je podle města pravomocný, není však vyloučeno, že kauza bude pokračovat u Nejvyššího soudu. Důvodem jsou vysoké náklady řízení, které je město podle rozsudku povinno uhradit a jejichž výši možná bude rozporovat.

"Přesahují částku 2,7 milionu korun, z čehož více než 2,6 milionu korun činí náhrady právní zástupkyně žalobců. Vrchní soud je protistraně přiznal v plné výši. Podle našeho mínění měl zohlednit skutečnost, že žalobci uspěli v řízení pouze v minimálním rozsahu, a to se mělo odrazit i ve výši nákladů řízení, které město musí uhradit," uvedl Růžička.

Někteří lidé skončili po vystěhování v kontejnerových domech v lokalitě Poschla, pět desítek Romů se přestěhovalo do domků mimo Zlínský kraj. Některé z rodin, které využily nabídku na přestěhování, poté město zažalovaly. Romové tvrdili, že byli ze Vsetína deportováni násilím. Kritizovali například to, že je zaměstnanci městského úřadu v souvislosti s koupí domků donutili podepsat listiny, které si nemohli ani přečíst. Údajně neměli ani možnost svobodně si zvolit místo, kam se s rodinami přestěhují.

autoři: Gabriela Hykl , Radek Štěrba | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související