Vystoupení v nádražním podchodu jako startovací dráha. Brněnské violoncellové trio chce dobýt svět
„Chceme být světoznámí. A to je náš cíl,“ nastiňují s nadsázkou své plány do budoucna členové violoncellového tria Osamělé Palačinky.
Nevšední soubor tvoří absolventi brněnské konzervatoře Dan Dobšík, Ladislav Lekavý a Petr Osička, kterého ale ve studiu vystřídal Břetislav Vybíral ml. Pánové cestují po Evropě i po Česku a hrají běžně také na ulici. „Prvotním záměrem bylo navštívit různá evropská města a zároveň pokrýt náklady na cestování. Začátky ovšem nebyly vždy ideální, dokonce se nám stalo, že na nás lidi z oken lili vodu,“ vzpomínají hudebníci.
Vedle vystupování s triem učí na ZUŠ, hrají v orchestru Městského divadla Brno a mají další hudební projekty. Dohromady se dali právě na konzervatoři a dle svých slov jsou prý trio tak povahově nesourodé, že si ani nelezou na nervy, byť spolu tráví opravdu hodně času.
Osamělé Palačinky nabízí posluchačům zcela neklasický, spíše popový repertoár. „Chtěli jsme si ulevit a zpestřit hráčský život. Navíc u nás by ta klasika opravdu nevyzněla,“ smějí se cellisté. V Brně je posluchači mohou potkat třeba ve specifickém prostoru Myší díry pod nádražím. „Máme různorodé zážitky. Lidi nám třeba často říkají, ať nehrajeme tak smutně nebo nám radí, jak máme hrát. Přišel za námi i pán z filharmonie, chvíli poslouchal a povídá: ‚Doprovody míň a hlavní hlas víc‘. Ale vzali jsme si to k srdci,“ popisují muzikanti pouliční hudební život.
„Na konzervatoři panovala velice rodinná atmosféra. Navíc violoncellisté jsou speciální sorta lidí, kteří si prostě nezávidí. Jiní hudebníci se perou o sólo, ale violoncellisté naopak přemítají, kdo to bude hrát, protože nikdo nechce,“ s humorem sobě vlastním uzavírá rozhovor trojice mladých violoncellistů.
Proč je absolutní sluch spíš prokletí? Co je violeta? A proč cellista není schopen zahrát na kontrabas? Poslechněte si hudební Apetýt s Jarkou Eliášovou.
Související
-
Populární Prague Cello Quartet včera a dnes, třeba v hitu kapely Coldplay Viva la Vida
Zdá se, že recept souboru Prague Cello Quartet, založený na interpretaci oblíbených témat klasické i filmové hudby, ale i rocku, popu a jazzu, si získal mnoho posluchačů.
-
Violoncello z 3D tiskárny je světovým hitem. Přerovští autoři jej nazvali MyCello
Umožňuje tichou hru, bez toho, že budete rušit sousedy. Je o polovinu lehčí než klasický nástroj a můžete jej mít v jakékoliv barvě.
-
Ze tří týdnů jsem čerpal energii rok. Chci, aby tuhle radost zažívali i studenti, říká Tomáš Jamník
Co mají společného hra na violoncello, touha předávat dál znalosti a koncerty Vážný zájem? Osobu Tomáše Jamníka, který kromě koncertování zkoumá odkaz Otakara Ševčíka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka