Výbušniny v kostele ve Valmezu a tajné bedny v Uherském Brodě. Mnichovská zrada a události v kraji
Do kraje přišly stovky uprchlíků ze Sudet.
V mnichovské dohodě premiér Velké Británie Neville Chamberlain, Francie Eduard Daladier, Adolf Hitler a Benito Mussolini odsouhlasili postoupení zhruba třetiny československého území s převážně německým obyvatelstvem Německu.
Dohoda, která vznikla bez účasti československých zástupců, byla zpočátku vydávána za akt zajišťující Evropě mír. Už za necelý rok se ale kvůli agresi hitlerovského Německa rozhořela druhá světová válka.
Napjatá byla situace v kraji už před jednáním v Mnichově. Například v kostele ve Valašském Meziříčí se našlo 17 kilogramů trhavin. Podle ředitele Státního okresního archivu ve Vsetíně Tomáše Baletky se kolem tohoto nálezu objevilo několik variant.
Muž ze Zlína měl bránit útokům Adolfa Hitlera. Hugo Vavrečka se stal ministrem propagandy těsně před Mnichovem
Hugo Vavrečka se stal ministrem 16. září 1938.
„Mluvilo se o tom, že výbušniny mohli sloužit k diverzní akci na železnici. A policie také zatkla několik místních Němců,“ vysvětluje Baletka. Podle něj je ale i možná další varianta a to, že šlo o akci československé tajné policie, která se snažila zjistit informace o německé menšině.
Do Uherského Brodu se zase stěhovaly bedny z ministerstva vnitra. Co bylo jejich obsahem se do dneška neví. „Jisté, že se bedny do Brodu stěhovaly. Cílem bylo ochránit na bezpečném místě důležité dokumenty,“ vysvětluje Lukáš Čoupek, ředitel Státního okresního archivu Uherské Hradiště.
Do kraje se v době ohrožení republiky stěhovaly i zbrojní továrny. V Uherském Brodě a Vsetíně tak vznikly pobočky brněnské a pražské zbrojovky a v Bojkovicích se začala soukromá pyrotechnická výroba.
Mnichovská dohoda a následná okupace se podepsala i na fungování firem, třeba i Jarošovského pivovaru. Jeho židovští majitelé se ho snažili rychle prodat, to se ale nepodařilo. Po vzniku protektorátu byl pivovar předán německému vlastníkovi.
Související
-
Prošli jsme stezku na zámku v Holešově. Lidé zkouší, co ví o historii Československa
Po zámecké zahradě v Holešově na Kroměřížsku se v těchto týdnech potulují děti i dospělí s papírem a tužkou v ruce.
-
Ve Zlíně vzniká unikátní archiv. Zmapuje historii firmy Baťa
Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně vznikne digitální archiv s materiály o historii firmy Baťa. Smlouvu uzavřelo vedení školy s vnučkou Rosemarií Baťovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.