Velehrad jako místo víry. Na tradiční pouti v roce 1985 pobouřil věřící tehdejší ministr kultury

I když je Česko proslulé jako výrazně ateistická země, existuje u nás pár míst spojených s křesťanskou vírou, která zná prakticky každý. Jedním z nich je Velehrad. A to proto, že tam roku 885 zemřel slovanský věrozvěst Metoděj. 

V den svátku Cyrila a Metoděje, tedy 5. července, se na Velehradě koná tradiční pouť, jedna z největších církevních akcí ve střední Evropě. Za husitských dob i za třicetileté války byl zdejší klášter vypálen.

O další drama, tentokrát méně pustošivé, se postaral komunistický ministr kultury Milan Klusák v roce 1985. Tehdy se na Velehrad sjelo mnohem víc lidí, než bylo zvykem. Důvodem bylo kulaté výročí úmrtí svatého Metoděje a okolnost, že se papež rozhodl udělit velehradské bazilice Zlatou růži.

Ministr ve svém projevu označil Cyrila a Metoděje za první komunisty, důsledně vynechával přídomek svatý a pokusil se dát celé pouti „ten správný politický rozměr“. Přítomné shromáždění věřících ministra z tribuny vypískalo a celá akce přerostla v jednu z největších demonstrací odporu proti komunistickému režimu za celé období normalizace.

Spustit audio